TK



TK: wyrok w sprawie przedawnienia roszczeń

Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz| Trybunał Konstytucyjny| Zbigniew Cieślak

włącz czytnik
TK: wyrok w sprawie przedawnienia roszczeń
Foto: B. Cacko, Zespół Prezydialny TK

22 stycznia 2013 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Gdańsku dotyczące przedawnienia roszczeń i orzekł, że art. 2 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o zmianie ustawy - kodeks cywilny jest zgodny z art. 2, art. 30 w związku z art. 38, a także art. 64 ust. 2 oraz nie jest niezgodny z art. 77 ust. 1 konstytucji.

W pytaniu prawnym została zakwestionowana zgodność z konstytucją przepisu przejściowego zawartego w art. 2 ustawy z 2007 r. Zaskarżony przepis stanowi, że "do roszczeń, o których mowa w art. 1, powstałych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, a według przepisów dotychczasowych w tym dniu jeszcze nieprzedawnionych, stosuje się przepisy art. 4421 Kodeksu cywilnego".

Jedna ze zmian wprowadzonych ustawą z 2007 r. dotyczyła sposobu liczenia biegu terminu przedawnienia w przypadku szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym na osobie pozostawała w ścisłym związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 1 września 2006 r. zapadłym w sprawie o sygn. SK 14/05. Trybunał uznał wówczas za niezgodny z konstytucją art. 442 § 1 zdanie drugie kodeksu cywilnego przez to, że pozbawiał pokrzywdzonego możliwości dochodzenia odszkodowania za szkodę na osobie, która ujawniła się po upływie dziesięciu lat od wystąpienia zdarzenia wyrządzającego tę szkodę. Jednocześnie Trybunał Konstytucyjny uznał wówczas za konieczne odroczenie utraty mocy przepisu uznanego za niezgodny z konstytucją do 31 grudnia 2007 r.

Wbrew zarzutom podnoszonym w pytaniu prawnym, reguła przyjęta w zaskarżonym przepisie intertemporalnym jest rozwiązaniem, które pozwala na pogodzenie sprzecznych tendencji wynikających z potrzeby stabilizacji ukształtowanych ("zamkniętych") sytuacji prawnych oraz objęcia nową, korzystniejszą regulacją prawną jak najszerszej grupy adresatów znajdujących się w tzw. sytuacjach w toku. Przyjęcie rozwiązania preferowanego przez sąd doprowadziłoby do naruszenia zasady pewności prawa i bezpieczeństwa prawnego, w tym zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, wywodzonej również z konstytucyjnej zasady demokratycznego państwa prawnego, a więc z tej samej zasady, której naruszenia przez ustawodawcę upatruje sąd pytający.

Zgodność art. 2 ustawy z 2007 r. z art. 30 w związku z art. 38 konstytucji wynika z tego, że zróżnicowania, które wystąpiło pomiędzy regulacją obowiązującą przed ustawą zmieniającą, a nową regulacją wyrażoną w art. 4421 § 4 k.c., nie można łączyć z normą intertemporalną, ale z brakiem analogicznej regulacji we wcześniejszych przepisach, co jednak nie zostało objęte pytaniem prawnym.

Poprzednia 12 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.