TK
Wyroki Trybunału w Senacie
Kodeks postępowania karnego| Kodeks Wyborczy| Senat| Trybunał Konstytucyjny| tymczasowe aresztowanie
włącz czytnikW Senacie trwają prace nad dwoma projektami stanowiącymi wykonanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Kieruje nimi senator Piotr Zientarski (Platforma Obywatelska), przewodniczący Komisji Ustawodawczej.
Pierwszy projekt to nowelizacja Kodeks postępowania karnego, w którym określono jednoznacznie przesłanki, jakie mogą prowadzić do przedłużenia tymczasowego aresztowania podejrzanego, w stosunku do którego zapadł pierwszy wyrok w sprawie. Projekt odnosi się do wyroków Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 listopada 2012 r. (sygn. akt SK 3/12), 10 grudnia 2012 r. (sygn. akt K 25/11) i 11 grudnia 2012 r. (sygn. akt K 37/11). Celem projektu jest wyeliminowanie zjawiska zbyt długich aresztów tymczasowych, na które już niejednokrotnie zwracał uwagę Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, rozstrzygając skargi obywateli polskich.
Decydując o dalszym stosowaniu tymczasowego aresztowania, sądy będą musiały wykazać istnienie uzasadnionej obawy ucieczki lub ukrywania się oskarżonego, uzasadnionej obawy, że oskarżony będzie nakłaniał do składania fałszywych zeznań lub wyjaśnień albo w inny bezprawny sposób utrudniał postępowanie karne, bądź uzasadnionej obawy, że oskarżony, któremu zarzucono popełnienie zbrodni lub umyślnego występku, popełni przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub bezpieczeństwu powszechnemu.
Projekt wyłącza także możliwość zastrzegania obecności prokuratora podczas porozumiewania się tymczasowo aresztowanego z obrońcą. Gwarancje związane z prawem do obrony powinny obejmować zarówno kontakty w postaci rozmowy (bezpośredniej lub prowadzonej przy użyciu środków umożliwiających kontaktowanie się na odległość), jak i te przybierające formę korespondencyjną. Oznacza to, że prokurator utraci także możliwość zarządzenia kontroli korespondencji podejrzanego z obrońcą.
Drugi senacki projekt wprowadza zmiany w Kodeksie wyborczym (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 lipca 2012 r. sygn. akt K 14/12), a mianowicie we wszystkich wyborach będzie możliwe wniesienie skargi do sądu na postanowienia organu wyborczego o odmowie przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego, odmowie rejestracji listy w całości lub poszczególnych kandydatów, skreśleniu z listy kandydata oraz unieważnieniu zarejestrowanej listy.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Czarne wtorki strasburskie
Tymczasowe aresztowania to nadal w Polsce problem
TK: Konstytucyjne prawa i wolności jednostki
Senat zajmie się kolejnymi wyrokami Trybunału
Senat wykona kolejne wyroki Trybunału
Prezes Trybunału Konstytucyjnego: Współpraca z Senatem jest optymalna
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.