TK



Zajadło. Powiedzieli, napisali... (Odcinek 75)

włącz czytnik

Sejm i Senat - uzurpują przez działanie

W drugim typie uzurpacji, przez działanie, przodują z kolei Sejm i Senat jako uczestnicy procesu ustawodawczego. Tutaj ten proces jest wprawdzie bardziej zawoalowany, ponieważ oba organy powołują się na październikową decyzję wyborczą suwerena. O jakiej uzurpacji może być mowa, pytają politycy PiS, skoro to naród powierzył w nasze ręce losy kraju? Skoro decyduje parlamentarna większość, to my po prostu sprawujemy władzę.

(…) Jeśli więc parlament całkiem świadomie doprowadza do paraliżu TK po to, by w sposób nieskrępowany dokonywać w prawie zmian sprzecznych z konstytucją, to wypełnia to znamiona podanej wyżej definicji uzurpacji. Typowym przykładem jest procedowany obecnie projekt nowej ustawy o TK zgłoszony przez posłów PiS. Wiele z przewidzianych w nim rozwiązań zostało już przez TK uznanych za sprzeczne z konstytucją we wcześniejszych wyrokach. A oni z uporem godnym lepszej sprawy dalej swoje, aż do skutku – z pominięciem opinii większości prawników i alarmujących głosów opozycji. Na tym właśnie polega uzurpacja przez działanie.

***

Trudno oczywiście snuć jakieś historyczne analogie, ale już amerykańscy koloniści zapisali w 1776 r. w Deklaracji Niepodległości: „Kiedy jednak długi szereg nadużyć i uzurpacji, zmierzających stale w tym samym kierunku, zdradza zamiar wprowadzenia władzy absolutnej i despotycznej, to słusznym i ludzkim prawem i obowiązkiem jest odrzucenie takiego rządu oraz stworzenie nowej straży dla własnego przyszłego bezpieczeństwa”.

Uzurpacja po polsku, Gazeta Wyborcza 1.07.2016

Poprzednia 12 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.