TKAd ACTA?

ACTA| ETS| Parlament Europejski

włącz czytnik
Ad ACTA?

21 czerwca Komisja Handlu Zagranicznego Parlamentu Europejskiego zarekomendowała, by Parlament Europejski odrzucił międzynarodową umowę o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi (ACTA). Głosowanie w Komisji handlu zakończyło się wynikiem 19 głosów przeciw Acta i 12 za jej przyjęciem. Rekomendacja Komisji, która bierze ścisły udział w konsultacjach, oznacza, że europosłowie chcą odrzucenia kontrowersyjnej umowy, bez czekania na opinię Trybunału Sprawiedliwości UE w kwestii ACTA z prawem UE i prawami podstawowymi.

Przeciwnikami ACTA są socjaliści, Zieloni, komuniści oraz liberałowie.

Przez kilka ostatnich miesięcy w całej Europie przygotowano wiele petycji przeciw ACTA. Szacuje się, że pod protestami podpisało się około trzech milionów Europejczyków.

Parlament Europejski na początku lipca, na posiedzeniu plenarnym, zdecyduje o dalszych losach międzynarodowej umowy handlowej o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi.

Głos europarlamentu jest rozstrzygający: jeśli odrzuci ACTA w głosowaniu plenarnym, to nie wejdzie ona w życie w UE.

Przypomnieć należy, że ACTA nie podpisały jak na razie Cypr, Estonia, Niemcy, Holandia i Słowacja. Z ratyfikacją wstrzymały się Austria, Polska, Rumunia, Czechy, Łotwa, Bułgaria oraz Słowenia. (bc)

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.