DebatyMichał Boni o lekcji z ACTA po roku

ACTA| Jacek Protasiewicz| Michał Boni| Ministerstwo Administracji Cyfryzacji| Parlament Europejski| Różą Thun

włącz czytnik
Michał Boni o lekcji z ACTA po roku

O polskiej perspektywie i naszych wnioskach z ACTA szef MAC Michał Boni mówił 17 stycznia w Strasburgu na spotkaniu europarlamentarnej grupy roboczej zajmującej się ochroną danych osobowych.

W posiedzeniu wzięli udział min.: dwaj wiceprzewodniczący PE: Jacek Protasiewicz (szef polskiej delegacji w EPP) oraz Rainer Wieland (wiceprzewodniczący PE), Doris Pack – przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury (CULT) w PE, Axel Voss – sprawozdawca cień ws ochrony danych osobowych, a także Manfred Weber, wiceprzewodniczący EPP. Z polskich deputowanych byli m.in. Róża Thun oraz Rafał Trzaskowski.

 Boni powiedział:

Gorąca debata o ACTA w Polsce zaczęła się rok temu od ataków na internetowe serwisy rządowe, a tysiące młodych ludzi demonstrowało przekonania i odczucia w interencie i na ulicach. Kiedy ostatnio rozmawiałem z grupą młodych ludzi – artystów, nauczycieli, inżynierów- powiedzieli, że to doświadczenie zbudowało ich tożsamość, było bowiem przeżyciem pokoleniowym. To robi wrażenie, zwłaszcza jeśli pamiętamy, że właśnie takim doświadczeniem dla młodzieży w Ameryce i Europie było doświadczenie roku 1968.

Jakie lekcje wyciągnęliśmy z ACTA? Zaczęliśmy lepiej rozumieć przemiany istotne dla współczesnego świata. Mogę więc powtórzyć to, co mówiłem od początku – że trzy tygodnie polskiego gorzkiego doświadczenia na początku 2012 r. przeniosło nas o trzy lata w rozumieniu zmieniającej się rzeczywistości.

Dziś wiemy, że:
1. internet zmienia umysły, zmienia wzorce kulturowe, nawyki społeczne, zmienia także gospodarkę – a procesy te zachodzą szybciej i szybciej. To tak jakby powstała nowa galaktyka, zupełnie inna od galaktyki Guttenberga i inna od globalnej wioski oglądających telewizję, którą 50 lat temu opisywał Marshall McLuhan.

2. rządy nie mogą pozostawać w tyle za społeczeństwami, a zwłaszcza za młodą generacją. Muszą iść razem z nimi, inaczej przestaną mieć wpływ na rzeczywistość.

3. głównym powodem napięć w związku z ACTA był brak przejrzystości procesu decyzyjnego. Przejrzystość jest kluczowa w budowaniu społecznego kapitału i zaufania w relacjach między rządem i obywatelami. Doświadczenie ACTA jest dla nas podstawą wdrażania nowego modelu demokracji, w tym demokracji partycypacyjnej, w której dajemy obywatelom nową prawdziwie kreatywną władzę – dzięki temu, że mogą realnie uczestniczyć w podejmowaniu decyzji.

Poprzednia 123 Następna

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.