TK
Boni: sprawa urzędowa przez komputer
informatyzacja| Michał Boni| Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
włącz czytnikMinister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni mówi o ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne:
- Gotowe są założenia. Wysyłamy je resortom i partnerom społecznym. Te założenia są pierwszym krokiem do zmiany przepisów, tak by uprościły i zmieniały relację między obywatelem, podmiotami gospodarczymi a urzędami – powiedział Michał Boni 10 sierpnia w TVN CNBC.
- Projekt powinien być gotowy jesienią tak, by nowe przepisy - po pracach w parlamencie – weszły w życie w połowie przyszłego roku - dodał szef MAC w nowym nagraniu opublikowanym w serwisie Ministerstwa.
Wiele instytucji i urzędów pozwala już nam załatwić sprawy przez Internet. Ale jeszcze więcej nie. Teraz ustalenie, co i gdzie można załatwić wydaje się na tyle żmudne, że niejeden pomyśli, że już łatwiej pójść do urzędu. Planowana zmiana zakłada, że każdy urząd będzie musiał mieć elektroniczną skrzynkę podawczą. Korespondencja elektroniczna powoli stanie się standardem, bo nie będzie traktowana w przepisach jako rzecz wyjątkowa: jeśli urząd ma już dane obywatela czy podmiotu gospodarczego, będzie mógł mu zaproponować kontakt drogą elektroniczną (i nie będzie musiał przedstawiać mu tego pytania na papierze). Podobnie obywatel będzie mógł zaproponować urzędowi elektroniczną formę kontaktu.
Urzędy dysponować również muszą wystandaryzowanymi, ujednoliconymi formularzami:- Nie może być tak, że w jednym miejscu Polski formularz jest krótszy i sprawniejszy, a w innym ktoś coś dopisze. Wystandaryzowane formularze będą oczywistym ułatwieniem dla obywateli, dlatego chcemy o to zadbać- mówił Boni w TVN CNBC.
– Chcemy, by w Kodeksie Postępowania Administracyjnego i ordynacji podatkowej oprócz papierowego załatwiania spraw mogły pojawiać się drogi i sposoby załatwiania elektronicznego – mówi minister. – Oczywiście nie można od razu zlikwidować obiegu papierowych dokumentów, to potrwa parę lat.
Boni podkreślił też, że zarówno w postępowaniu administracyjnym jak i w relacjach z urzędami obywatel powinien móc śledzić swoją sprawę online, by wiedzieć, na jakim etapie jest ta sprawa i kiedy zapadnie decyzja. – To jest duże usprawnienie, które będzie działać mobilizująco na wszystkie strony.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.