TK



II transza deregulacji – początek konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych

deregulacja zawodów| konsultacje społeczne| Ministerstwo Sprawiedliwości| Rada Ministrów

włącz czytnik

Otwarcie kolejnych 91 zawodów – to propozycje zawarte w ustawie o ułatwieniu dostępu do wykonywania zawodów finansowych, budowlanych i transportowych (tzw. II transza).

2 października przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt trafił do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

II transza obejmuje zawody, których regulacja pozostaje w dyspozycji Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Wraz z wysłaniem ustawy do tradycyjnych konsultacji społecznych uruchomiona zostanie także ich elektroniczna wersja. Na stronie internetowej ministerstwa (http://ms.gov.pl) - w zakładce dotyczącej proponowanych zmian deregulacyjnych - zamieszczone zostaną linki do internetowych ankiet. Każdy, kto będzie chciał wziąć udział w konsultacjach i wyrazić swoją opinię na temat deregulacji konkretnej profesji, będzie mógł to zrobić właśnie za jej pośrednictwem. Nadal działać też będzie elektroniczny formularz „Podziel się opinią”. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do skorzystania z tych dwóch elektronicznych narzędzi i pozostawiania swoich opinii czy sugestii.

Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości opublikowana została również pełna lista zawodów planowanych do deregulacji wraz z opisem obowiązujących przepisów oraz propozycji przyszłych zmian.

W miniony wtorek (25 września 2012 r.) Rada Ministrów przyjęła projekt I transzy ustawy deregulacyjnej.

Pierwotnie projekt ustawy otwierał dostęp do 49 zawodów. Przyjęta lista liczy 50 profesji. Zmiana wynika z faktu objęcia deregulacją wszystkich siedmiu - a nie trzech, jak pierwotnie zakładano - zakresów uprawnień geodetów (poprzez skrócenie okresów wymaganych praktyk), przy jednoczesnym przesunięciu na następny etap trzech zawodów regulowanych ustawą prawo geologiczne i górnicze (mechanik wiertni, spawacz w odkrywkowych zakładach górniczych i spawacz w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi), co podyktowane jest chęcią kompleksowego zderegulowania wszystkich zawodów zawartych w tej ustawie.

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.