Państwo
Deregulacja zawodu ochroniarza
Komenda Wojewódzka Policji| PFRON| policja| pracownik ochrony| Prezydent| rynek pracy| stróż| zakład pracy chronionej
włącz czytnikNa początku lipca prezydent Bronisław Komorowski podpisał kolejną tzw. ustawę deregulacyjną. Jednym z „uwolnionych” zawodów jest profesja ochroniarza. Czy teraz każdy bez przeszkód może stać się członkiem pracownikiem sektora security?
Na pierwszy rzut oka najważniejszą rewolucją jest zniesienie licencji pracowników ochrony fizycznej i zabezpieczenia technicznego. Wg starych przepisów (tj. obowiązujących jeszcze do 1 stycznia 2014 r.) aby otrzymać taką licencję, zarówno I jak i II stopnia, trzeba było zdać państwowy egzamin prowadzony przez komendy wojewódzkie Policji. Kolejną usuniętą przeszkodą na drodze zostania ochroniarzem jest wykształcenie. Aby móc obiegać się o licencje, należało mieć wykształcenie wyższe (w przypadku licencji II stopnia) lub średnie (I stopień). Teraz wg ustawodawcy najważniejsze będą: osobiste kwalifikacje, doświadczenie zawodowe i opinie innych zleceniodawców. Nowe rozwiązania nie przekreślają jednak całkowicie znaczenia świadectw ukończenia różnych kursów czy uczelni.
W ustawie zamieszczono listę zaświadczeń i dyplomów potwierdzających spełnianie wymogów na kwalifikowanego pracownika ochrony (kpo). Jednym z nich jest dyplom ukończenia nowo powstałych i modnych ostatnio kierunków: bezpieczeństwa narodowego i bezpieczeństwa wewnętrznego.W świetle nowych przepisów, zamiast licencji będzie obowiązywała elektroniczna lista kwalifikowanych pracowników ochrony. Prowadzona będzie przez Komendanta Głównego Policji, a wpisów będą dokonywać komendanci wojewódzcy. Osoba wpisana na taką listę będzie miała niemal identyczne uprawnienia jak obecni pracownicy ochrony fizycznej/zabezpieczenia technicznego z licencją II stopnia. Ustawodawca wskazuje tutaj na oszczędności ze strony administracji. Zamiast organizować w każdym województwie co kilka miesięcy egzamin, Państwo prowadzić będzie elektroniczną listę.
Kluczową kwestią dla wpisania osoby na listę jest ukończenie kursu na pracownika ochrony fizycznej lub zabezpieczenia technicznego. Nie wiadomo jeszcze, kto będzie te kursy prowadził i kto (o ile w ogóle) będzie je weryfikował. Z lektury uzasadnienia do ustawy wynika, że weryfikacja szkolenia będzie należeć do firm zatrudniających osoby po tych szkoleniach. W zamian państwo planuje wzmocnić kadrowo struktury nadzorujące koncesjonowane firmy ochrony.
Oficjalnie rząd poprzez te zmiany chce ułatwić ludziom wejść na rynek pracy. Wiele osób ze środowiska obawia się jednak zaniżenia poziomu pracowników z powodu usunięcia państwowego egzaminu. Kolejnym mankamentem są uprawnienia i równość ochroniarzy. Nie wszystkim podoba się, że osoba z wieloletnim stażem, wyższym wykształceniem i zdanymi egzaminami państwowymi na licencje będzie miała takie same uprawnienia, co osoba po gimnazjum i skończonym kursie.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Rada Ministrów poparła deregulację 50 zawodów
II transza deregulacji – początek konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych
Deregulacja
Deregulacja ułatwi życie przedsiębiorcom i podniesie wpływy do budżetu
Czwarta ustawa deregulacyjna wkrótce trafi pod obrady rządu
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Dla licencji 1go stopnia - wykształcenie podstawowe
dla licencji 2go stopnia - wykształcenie średnie . Artykuł pisany pobierznie bez weryfikacji :/