TK



Niemcy: pakt fiskalny zaskarżony

Federalny Trybunał Konstytucyjny| Joachim Gauck| pakt fiskalny

włącz czytnik

Sześć skarg przeciwko paktowi fiskalnemu UE oraz funduszowi ratunkowemu dla euro EMS wpłynęło w weekend do niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem skarżących traktaty te zbyt mocno ingerują w kompetencje parlamentu w sprawach budżetowych.

W piątek późnym wieczorem obie izby niemieckiego parlamentu zgodziły się na ratyfikację paktu fiskalnego o wzmocnieniu dyscypliny budżetowej oraz Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego na wsparcie zadłużonych krajów strefy euro.

Jeśli sędziowie trybunału w Karlsruhe uznają argumenty skarżących za słuszne, to pod znakiem zapytania stanie cała dotychczasowa polityka kanclerz Angeli Merkel dotycząca walki z kryzysem w strefie euro, a na rynkach znów dojdzie do turbulencji.

Skargi do Karlsruhe skierowała m.in. partia Lewica, a także eurosceptyczny poseł bawarskiej chadecji CSU Peter Gauweiler oraz stowarzyszenie "Więcej Demokracji", które zgromadziło pod skargą 12 tys. podpisów.
Reprezentująca stowarzyszenie "Więcej Demokracji" była minister sprawiedliwości Herta Daeubler-Gmelin uważa, że oba zaskarżone traktaty oznaczają nieodwracalne przekazanie Brukseli kompetencji budżetowych i suwerennych praw Bundestagu, przez co tracą na wartości prawa wyborcze obywateli.

Z powodu skarg proces ratyfikacji paktu fiskalnego i EMS został wstrzymany, bo na prośbę sądu konstytucyjnego prezydent Niemiec Joachim Gauck wstrzyma się z podpisaniem ustaw ratyfikacyjnych. Dlatego też EMS nie może wejść w życie zgodnie z planem 1 lipca.

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.