TK
Parlament Europejski: łatwiejsza konfiskata majątków pochodzących z przestępstwa w UE
EPP| konfiskata| majatek z przestępstwa| Monica Luisa Macovei| Parlament Europejski
włącz czytnikObowiązujące w całej UE przepisy, które ułatwią państwom członkowskim "zamrożenie" oraz konfiskatę majątków należących do przestępców, zostały przyjęte przez Parlament 25 lutego.
Obecnie, mniej niż 1% zasobów uzyskanych na drodze przestępstw, takich jak handel narkotykami, fałszerstwa, handel ludźmi lub przemyt broni, jest zabezpieczanych i konfiskowanych. Projekt przepisów, uzgodniony już nieformalnie z państwami członkowskimi, jest częścią szerszej strategii UE, przeciw oszustwom i korupcji.
"Naszym priorytetem musi być podążanie za pieniędzmi przez granice i konfiskowanie majątków przestępcom. Tylko w ten sposób możemy liczyć na zredukowanie liczby poważnych przestępstw. Posyłanie przestępców do wwiezienia i pozostawienie ich brudnych pieniędzy w obiegu jest rozwiązaniem niedopuszczalnym", powiedziała odpowiedzialna za projekt Monica Luisa Macovei (EPP).
Konfiskata majątków
Projekt przepisów wymaga od państw członkowskich umożliwienie konfiskaty mienia pochodzącego z przestępstwa w następstwie zapadnięcia prawomocnego wyroku skazującego. Umożliwi on także zajęcie majątku osób podejrzanych lub oskarżonych, którym udało się uciec, przy pomocy postępowania zaocznego.
Nowe zasady umożliwią również, państwom członkowskim, konfiskatę majątku, co do którego zachodzą uzasadnione podejrzenia, że nabyty został w wyniku działalności przestępczej, takiej jak, na przykład: aktywna lub pasywna korupcja w sektorze prywatnym, aktywna lub pasywna korupcja dotycząca urzędników z instytucji europejskich lub urzędników z krajów członkowskich, jak również majątku nabytego w wyniku uczestnictwa w organizacji o charakterze przestępczym, czerpanie korzyści lub nakłanianie do pornografii dziecięcej, czy cyberprzestępczość. Konfiskata rozszerzona byłaby możliwa, gdy sąd jest w stanie stwierdzić, że mienie pochodzi z działalności przestępczej.
Konfiskata od osób trzecich
Konfiskata zasobów osobom trzecim będzie możliwa, jeśli osoba taka "wiedziała lub powinna była wiedzieć, że celem przekazania lub sprzedaży mienia było uniknięcie jego konfiskaty, na podstawie takich faktów i okoliczności jak nieodpłatne przekazanie zasobów lub ich sprzedaż za cenę znacznie niższą od rynkowej".
Państw członkowskie powinny rozważyć możliwość wykorzystania skonfiskowanego mienia w interesie publicznym lub do celów społecznych, uznano w tekście.
Porozumienie powinno zostać oficjalnie zaakceptowane przez Radę w nadchodzących tygodniach, państwa członkowskie będą miały 30 miesięcy na wprowadzenie przepisów w życie. Irlandia, przyjmie nowe zasady, natomiast Wielka Brytania i Dania ich nie przyjmą.
Wynik głosowania: 631 głosy za, 19 głosów przeciw, 25 wstrzymujących się od głosu
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.