Państwo
Międzynarodowa operacja Europolu i Eurojustu - zatrzymano 49 cyberprzestępców
CBŚP| cyberprzestępcy| cyberprzestępczość| Eurojust| Europol| phishing| pranie pieniędzy
włącz czytnikFunkcjonariusze Zespołu Koordynacyjnego Centralnego Biura Śledczego Policji i Straży Granicznej, a także policjanci Komendy Miejskiej Policji w Krakowie oraz Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, działając pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie wspólnie z Policją i organami ścigania z Włoch i Hiszpanii, przy współpracy ze śledczymi z Belgii, Gruzji i Wielkiej Brytanii i wsparciu Europolu i Eurojustu, rozpracowali międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą, trudniącą się praniem pieniędzy, pochodzących m.in. z phishingu dokonywanego wobec obywateli krajów europejskich. Na terenie Polski zatrzymanych zostało do tej sprawy w sumie 18 osób.
9 i 10 czerwca została przeprowadzona przez Europol i Eurojust międzynarodowa operacja wymierzona w cyberprzestępców. W sumie zatrzymanych zostało 49 osób. Działania prowadzone były także w Polsce.
Wczoraj na terenie województwa małopolskiego przeprowadzona została realizacja policjantów w tej sprawie, jedna z ważniejszych, dzięki której do aresztu trafiło pięć osób, w tym mężczyzna, który organizował przestępczy proceder na terenie Polski. Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji zabezpieczyli ponad 160 tysięcy złotych pochodzących z phishingu.
W sumie na terenie Polski zostało zatrzymanych do tej sprawy 18 osób. Jak wynika z szacunków śledczych, członkowie grupy przestępczej mogli „wyprać” łącznie ponad 7,7 miliona złotych (to kwota pochodząca tylko z przestępstw popełnionych na terenie naszego kraju).
Zatrzymanym przedstawiono zarzuty oszustw, prania brudnych pieniędzy oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
Na poczet grożących podejrzanym kar i grzywien zabezpieczono mienie wartości 1,8 miliona złotych.
Rezultaty operacji „Triangle” są wynikiem śledztw na wielką skalę prowadzonych we Włoszech, w Hiszpanii i w Polsce (Centralne Biuro Śledcze Policji przy udziale Wydziału Cyberprzestępczości KWP w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie). Celem było rozbicie zorganizowanych grup przestępczych, zajmujących się phishingiem w Internecie. Tego typu przestępstwa są dokonywane przez wyspecjalizowanych przestępców, którzy używają Internetu w celu dokonania oszustw. Ponadto przestępcy wykorzystywali cyberprzestrzeń do „prania” pieniędzy, pochodzących z przestępstw. W ten sposób dokonali defraudacji znacznych ilości pieniędzy od ofiar na terenie całej Europy.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Deloitte: Bezpieczeństwo informacyjne fundamentem rozwoju firm z sektora TMT
Polska 7 na świecie pod względem liczby zainfekowanych i kontrolowanych z zewnątrz komputerów
Unia może utworzyć wspólną prokuraturę
Parlament Europejski: łatwiejsza konfiskata majątków pochodzących z przestępstwa w UE
Lewiński: kradzież tożsamości jest przestępstwem XXI wieku
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.