TKPodatek Tobina - bliżej

Sarkozy| Tobin| UE

włącz czytnik
Podatek Tobina - bliżej
James Tobin, Foto: Nobelprize.org®

Włochy i Niemcy uznały 6 stycznia za niezbędne wprowadzenie podatku od transakcji finansowych, , ale wyłącznie jako rozwiązanie w ramach Unii Europejskiej. W ten sposób Nicolas Sarkozy, który zapowiadał wprowadzenie takiego podatku we Francji już na początku tego roku - pozostał osamotniony. "Stanowisko niemieckie jest niezmienne - oświadczył rzecznik rządu niemieckiego Steffen Seibert - celem bowiem jest podatek od transakcji finansowych w całej Unii Europejskiej".
Komisja Europejska przedstawiła już we wrześniu 2011 projekt takiego podatku, począwszy od 2014, który mógłby przynieść około 55 mld euro rocznie. Podatek wynosiłby 0,1% od transakcji akcjami i 0,01% od transakcji innymi instrumentami finansowymi.
Podatek Tobina to zaproponowany przez Jamesa Tobina, amerykańskiego noblistę w dziedzinie ekonomii, podatek od spekulacyjnych transakcji walutowych jako jeden z prostszych instrumentów walki z walutową spekulacją finansową na skalę globalną.

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.