TK
Polska 22. w indeksie wolności prasy
Birma| Japonia| Reporterzy bez Granic| wolność prasy
włącz czytnikW dorocznym indeksie wolności prasy, opublikowanym w środę przez organizację Reporterzy bez Granic (RSF) Polska poprawiła swój wynik.
W pierwszej trójce krajów o najwyższym indeksie wolności prasy znalazły się: Finlandia, Holandia i Norwegia. Finlandia jest na czele rankingu już trzeci rok z rzędu.
Polska plasuje się na 22. pozycji spośród 179 krajów, czyli o dwa miejsca wyżej niż rok temu. Jeśli chodzi o wolność prasy to sytuacja w Polsce jest lepsza niż na Słowacji, w Australii czy Wielkiej Brytanii, ale gorsza niż w Belgii, Niemczech lub Czechach.
"Dzięki bezprecedensowym reformom" z ubiegłego roku Birma, która od 2002 do 2011 roku była w ostatniej "piętnastce" w tegorocznym rankingu przesunęła się o 18 miejsc w górę i obecnie plasuje się na 151. pozycji - czytamy w raporcie. Rząd Birmy, który zastąpił w marcu 2011 roku juntę, uwolnił też wszystkich dziennikarzy.
Najgorsza sytuacja pod względem wolności prasy panuje w Turkmenistanie, Korei Północnej i Erytrei, która znalazła się na ostatnim miejscu w rankingu. Tuż przed tymi krajami uplasowała się, tak jak w ubiegłym roku, Syria, gdzie "trwa krwawa wojna informacyjna".
Takie komunistyczne kraje jak Korea Północna, Chiny (173. miejsce), Wietnam (172.) i Laos (168.) "wciąż odmawiają swoim obywatelom prawa do informacji".
Najbardziej dramatyczny spadek w Azji odnotowała Japonia - z 22. na 53. pozycję. "Władze odmawiają niezależnego relacjonowania tematów w bezpośredni lub pośredni sposób związanych z katastrofą nuklearną w elektrowni Fukushima" - podkreślono w raporcie. Cenzura, zastraszanie i nękanie sądem to techniki stosowane wobec dziennikarzy, którzy krytykują "dławienie debaty publicznej" - dodano.
PAP/lex.pl
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Zasady udostępniania dziennikarzom akt postępowań sądowych są nieprzejrzyste
Kolejna ofiara art. 212 i wspomnienie z własnej z nim przygody
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.