TK



Premier Ewa Kopacz: zmiany w podatkach, więcej urlopów rodzicielskich, pomoc prawna dla ubogich

Ewa Kopacz| Exposé| głosowanie| Mateusz Szczurek| minister finansów| Premier| program rządu| Sejm| wotum zaufania

włącz czytnik

Nowa ordynacja podatkowa, urlopy rodzicielskie nawet dla bezrobotnych oraz stworzenie systemu pomocy prawnej dla ubogich – takie m.in. działania legislacyjne zapowiedziała Ewa Kopacz, prezentując w Sejmie program utworzonego przez nią rządu.

Ewa Kopacz zobowiązała resort finansów do zdecydowanego przyspieszenia prac nad nową ordynacją podatkową: założenia do ustawy mają być gotowe na początku 2015 r., czyli dużo wcześniej niż zapowiadało dotąd MF. - To, co planowano osiągnąć w trzy lata, ten rząd zrobi w 12 miesięcy - mówiła premier, czemu towarzyszyły oklaski z ław rządowych i posłów koalicji oraz pohukiwania opozycji.

Do połowy 2015 r. powinna być przyjęta ustawa, zgodnie z którą od 2016 r. z urlopów rodzicielskich będą mogli skorzystać wszyscy rodzice bezrobotni, pracujący na umowy o dzieło, studenci i rolnicy.
Ewa Kopacz Podkreśliła, że rząd chce, aby od 2016 roku z urlopów rodzicielskich mogli skorzystać "wszyscy rodzice, którzy takiej możliwości do tej pory nie mieli". "To rodzice bezrobotni i pracujący na umowy o dzieło, studenci i rolnicy. Otrzymają oni nowe świadczenia rodzicielskie" - zaznaczyła szefowa rządu.

- Zbyt często w naszym kraju barierą do skorzystania z dobrej usługi prawnej są pieniądze. Mój rząd zaproponuje prawo dla każdego wzorowane na rozwiązaniach amerykańskich, które dzięki współpracy rządu, samorządu i organizacji pozarządowych zapewni dostęp do porad prawnych na poziomie lokalnym - mówiła Ewa Kopacz. I zapowiedziała przyspieszenie prac nad rozwiązaniem tego problemu.

Sejm wyraził w środę wieczorem wotum zaufania rządowi premier Ewy Kopacz. Za wotum zaufania głosowało 259 posłów, przeciwko opowiedziało się 183, 7 posłów wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna wynosiła 225 głosów.

Wydatki związane z nowymi propozycjami rządu szacujemy na ok. 3,5 mld zł; mieszczą się one w limicie nałożonym przez ustawę o finansach publicznych - zapewnił minister finansów Mateusz Szczurek, który spotkał się z dziennikarzami po uchwaleniu przez Sejm wotum zaufania dla gabinetu Ewy Kopacz. - Ustawa o finansach publicznych nakłada nieprzekraczalny limit wydatków. Ten limit wydatków zależy od sytuacji gospodarczej, od inflacji, od wzrostu gospodarczego, miejsca w cyklu koniunkturalnym i on stanowi nieprzekraczalną barierę. I stąd też te nowe wydatki związane z nowymi propozycjami, które szacujemy na ok. 3,5 mld zł w 2016 r., mieszczą się w tym limicie - powiedział Szczurek.
Lex.pl

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.