TKPremier zwrócił się do Sejmu o wyrażenie wotum zaufania

Donald Tusk| inswestycje infrastrukturalne| opozycja| Piotr Gliński| Rada Ministrów| Sejm| urlopy macierzyńskie| wotum zaufania

włącz czytnik
Premier zwrócił się do Sejmu o wyrażenie wotum zaufania
Donald Tusk w Sejmie 12 października. Foto: Krzysztof Białoskórski

Po trwającym ok. 40 minut przemówieniu, w którym przedstawił zarys programu rządu na kolejne 3 lata, prezes Rady Ministrów Donald Tusk porosił Sejm o wyrażenie zaufania. Powiedział, że chce w ten sposób potwierdzić mandat, który przed rokiem otrzymał od wyborców.

Tusk powiedział, że zdaje sobie sprawę, iż Polacy - ci trwający przy koalicji rządowej i ci rozczarowani nią - chcą, by każdym swoim działaniem pokazywał, że stara się odzyskać ich zaufanie. Premier zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, że "każda władza bywa irytująca", a "władza, która trwa pięć lat potrafi rozczarować". Jak zaznaczył, wie to z doświadczenia szefa rządu, ale też z doświadczenia opozycjonisty. - Dlatego nie mam żadnych wątpliwości, że ci, którzy trwają przy koalicji i ci, którzy się rozczarowali będą domagali się od nas (...), żebyśmy każdego dnia, a nie tylko w dniu wyjątkowym jakim jest tego typu informacja, pokazali, że każde nasze działanie jest staraniem o odzyskanie ich zaufania - powiedział szef rządu. A także - dodał - staraniem "o zbudowanie na nowo wiary nie tylko we władzę i nie głównie we władzę, ale w to, że ich sprawy, codzienne sprawy zwykłych Polaków mogą iść w dobrym kierunku".

Premier zapowiedział też nowy tabor dla PKP już w 2013 i rozbudowę dróg, co spotkało się ze śmiechem wielu posłów na sali.

- Inwestujemy w infrastrukturę naukową. 10 mld zł przeznaczymy w latach 2012-2015 m.in. na laboratoria, badania i szybkie sieci informatyczne - zapowiedział Tusk. - Bezpieczeństwo Polski dzisiaj to nie tylko planowane zakupy i budowa systemu obrony. Bezpieczeństwo to nie tylko wysokiej jakości sprzęt, ale także miejsca pracy - dodał premier.

- Już w 2015 roku każde dziecko będzie miało miejsce w żłobku i przedszkolu - powiedział Tusk. Premier proponuje zmianę finansowania budowy żłobków - samorząd 20 proc., państwo 80 proc.

Tusk zaliczył wzrost gospodarczy do kluczowych problemów w kontekście roku 2013. Zaznaczył, że jest to ważne nie dla władzy i opozycji, ale dla ludzi. - Gdy wszyscy zastanawiają się, jakie priorytety powinny nam towarzyszyć w czasach kryzysowego zamętu (...) są to bezdyskusyjnie dwa priorytety: to jest utrzymanie wzrostu gospodarczego, tempa rozwoju Polski, które wzbudza podziw na całym świecie - nawet jeśli będzie mniejszy niż w ostatnich latach - mówił premier. Podkreślił, że to jest istotne nie dlatego, by dumnie wyglądały polskie statystyki na tle innych krajów, ale "po to, żeby chronić każde bez wyjątku miejsce pracy". - Dla rządu rozsądnego, który chce ten wzrost, a więc miejsca pracy dla ludzi utrzymać, kluczowe jest znalezienie możliwości finansowania rozwoju i wzrostu na rok 2013 - powiedział Tusk.

Poprzednia 12 Następna

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.