TK
Prezydent za zmianą ustawy o prokuraturze
Parulski| Prezydent| Prokuratura Wojskowa| Seremet
włącz czytnikNie chcę stawać po żadnej ze stron, chcę stanąć po stronie prokuratury – powiedział prezydent Bronisław Komorowski pytany na konferencji prasowej o konflikt wewnętrzny w prokuraturze.
- Nie zmieniam ani na jotę poglądu wyrażonego tuż po postrzeleniu się przez płk. Przybyła. W dalszym ciągu oceniam, że istnieją istotne źródła problemów prokuratury i że są to źródła, na które najwłaściwszym sposobem reakcji jest zmiana ustawy – mówił prezydent na konferencji po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Jak podkreślił należy szukać rozwiązań, które pozwolą prokuraturze funkcjonować w sytuacji kryzysu wewnętrznego.
W opinii prezydenta wnioski natury personalnej tylko pogłębiają kryzys w prokuraturze. - Nie rozumiem dlaczego, zanim Krajowa Rada Prokuratury - zgodnie z ustawą - zajęła się kwestią już są wnioski natury personalnej, które w moim przekonaniu tylko pogłębiają kryzys w prokuraturze, a nie rozwiązują. Sytuacja zamiast się poprawiać, jest podsycana dodatkowym paliwem, z niekorzyścią dla państwa polskiego i prokuratury - mówił Bronisław Komorowski.
Prezydent wyraził też nadzieję, że opinia szefa MON Tomasza Siemoniaka wobec wniosku prokuratora Andrzeja Seremeta o powołanie nowego szefa NPW - płk. Jerzego Artymiaka na następcę gen. Krzysztofa Parulskiego, będzie głęboko przemyślana.
- Jestem przekonany, że istotnym elementem, który szef MON weźmie pod uwagę, to chęć stabilizacji, a nie destabilizowania sytuacji w prokuraturze oraz chęć znalezienia trwałych rozwiązań w oparciu o ustawowe regulacje - stwierdził prezydent.
Jak zaznaczył, dymisje prokuratora generalnego i naczelnego prokuratora wojskowego to środki ostateczne, które mogą jeszcze bardziej destabilizować sytuację w prokuraturze. Bronisław Komorowski podkreślił, że prezydent ma za zadanie szukać sposobu wyjścia z niedobrej sytuacji w prokuraturze. - W moim przekonaniu temu powinna służyć próba oceny sytuacji wewnątrz prokuratury i próba znalezienia sposobu na rozwiązanie i zlikwidowanie narastającego konfliktu przez Krajową Radę Prokuratury - powiedział. Dodał, że zwrócił się do KRP wykonując przepisy ustawy o prokuraturze.
- Tu nikt nikomu nie robi łaski. To jest zapis ustawowy, przed którym wszyscy, a szczególnie prokuratorzy, powinni pochylić nisko głowę i próbować na gruncie jedynej w Polsce ze względu na niezależność prokuratury instytucji, która może cokolwiek w tej kwestii zrobić, próbować znaleźć porozumienie choćby wyłącznie do czasu, kiedy będą gotowe projekty rozwiązań ustawowych, które uregulują na nowych zasadach funkcjonowanie prokuratury, a w szczególności prokuratury wojskowej - mówił prezydent.
- Uważam, że tylko tędy wiedzie droga do uzdrowienia sytuacji w prokuraturze - powiedział. (inf. Kanc. Prezydenta)
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.