TK



Projekt założeń projektu ustawy o biegłych sądowych skierowany do konsultacji

biegli instytucjonalni| biegły sądowy| kadencja biegłego| Ministerstwo Sprawiedliwości

włącz czytnik

Uregulowanie statusu biegłych sądowych w jednym akcie prawnym – to główny cel przygotowanego w Ministerstwie Sprawiedliwości projektu założeń projektu ustawy o biegłych sądowych, który dzisiaj został skierowany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

Projekt ten przewiduje głęboką reformę dotychczasowych regulacji, która zostanie wprowadzona przez przyjęcie nowej ustawy o biegłych sądowych. Obecnie kwestie dotyczące biegłych sądowych unormowane są w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie biegłych sądowych (Dz.U. Nr 15, poz. 133).

Projektowane rozwiązania stanowią próbę kompleksowego uregulowania w jednej ustawie kwestii funkcjonowania biegłych sądowych, w tym tzw. „biegłych instytucjonalnych”, względem, których zostaną ustanowione wymogi, warunkujące wpis na listę instytucji uprawnionych do opiniowania.

Celem projektowanej ustawy jest:

  1. Uregulowanie problematyki biegłych sądowych w sposób zapewniający dostęp do wysoko wykwalifikowanego korpusu ekspertów wpisanych na listy biegłych sądowych. Powinno to wpłynąć na usprawnienie toku postępowań sądowych oraz przygotowawczych.
  2. Uregulowanie zasad ustanawiania i weryfikacji „biegłych instytucjonalnych” oraz sprawowania nad nimi nadzoru.

 

Projekt zakłada m.in. uregulowanie statusu biegłych sądowych, określenie warunków nabywania, zawieszania i utraty prawa do wykonywania czynności biegłego sądowego, a także trybu nabywania i utraty statusu przez instytucje specjalistyczne, uprawnione do wydawania opinii.

Ponadto szczegółowo unormowane zostaną obowiązki podmiotów powołanych do sporządzenia opinii. Istotne novum zaproponowane w projekcie stanowi zobligowanie biegłych do prowadzenia rejestrów zawierających informacje na temat wydawanych opinii i przechowywanie ich przynajmniej przez okres równy kadencji biegłego. Zakłada się również uproszczenie procedury w przypadku ustanawiania biegłych sądowych na kolejną kadencję.
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.