TKRosja: Czy Miedwiediew uwolni Chodorkowskiego?

Chodorkowski| Miedwiediew| Putin| Rosja

włącz czytnik
Rosja: Czy Miedwiediew uwolni Chodorkowskiego?

Po wygranych w pierwszej turze wyborach przez Władimira Putina Kreml podał, że dotychczasowy prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew polecił Prokuraturze Generalnej przeanalizowanie "legalności" i "zasadności" wyroków sądów wobec byłego właściciela koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego i jego partnera biznesowego Płatona Lebiediewa.
Służba prasowa Kremla poinformowała też, że Miedwiediew zażądał  od Ministerstwa Sprawiedliwości przedstawienia mu do 15 marca informacji na temat podstaw prawnych odmówienia zarejestrowania opozycyjnej Partii Wolności Narodowej (Parnas).
Według służby prasowej Kremla, prezydent polecił także swojej Administracji (Kancelarii) przygotowanie projektu ustawy o zwołaniu Zgromadzenia Konstytucyjnego (Konstytuanty).
Skazani na wieloletnie wyroki Chodorkowski i Lebiediew konsekwentnie odpierali wszystkie wysunięte wobec nich zarzuty, uważając je za sfabrykowane i politycznie umotywowane.
Zdaniem obserwatorów za decyzją Miedwiedewa stoi w rzeczywistości jego patron - Władimir Putin. Inicjatywa Miedwiedewa może oznaczać, że nowo wybrany prezydent Rosji W. Putin zamierza doprowadzić do uwolnienia Chodorkowskiego, którego sprawa szkodzi wizerunkowi Rosji (i jego samego) w demokratycznych krajach. Putin może też uważać, że po wyborze na 6-letnią kadencję Chodorkowski nie może mu zagrozić. Wreszcie - trzeci element - nowy prezydent chce zaprezentować się jako człowiek wielkoduszny.
W czerwcu 2011 roku Ministerstwo Sprawiedliwości odmówiło zarejestrowania Partii Wolności Narodowej, utworzonej przez czterech liderów opozycji demokratycznej: Michaiła Kasjanowa, Władimira Miłowa, Borysa Niemcowa i Władimira Ryżkowa. Decyzja ta uniemożliwiła jej start w grudniowych wyborach do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji.

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.