TK
RPO: niepełnosprawny nie zawsze odbierze przesyłkę
adresat| Irena Lipowicz| niepełnosprawność| prawo pocztowe| przesyłka pocztowa| RPO
włącz czytnikPolskie prawo pocztowe nie przewiduje możliwości pokwitowania przesyłki przez osobę, która nie może lub nie potrafi się podpisać. To ogranicza prawa obywatelskie osób niepełnosprawnych – uważa rzecznik praw obywatelskich.
W wystąpieniu do ministra administracji i cyfryzacji oraz do pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych prof. Irena Lipowicz pisze, że na kanwie sprawy badanej przez jej biuro pojawił się problem natury generalnej, dotyczący składania podpisów przy odbiorze przesyłek pocztowych przez osobę z niepełnosprawnością ruchową, która nie jest w stanie takiego podpisu złożyć.
Jak przypomina RPO, ustawa z 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe przewiduje zastępcze sposoby doręczenia przesyłek, które jednak wskazują na konieczność udziału osoby trzeciej, która mogłaby za adresata pokwitować odbiór przesyłki. Odbiór może zatem nastąpić do rąk dorosłego domownika, jak też przesyłka może zostać wydana osobie legitymującej się pełnomocnictwem, także pełnomocnictwem pocztowym. Ponadto przesyłka listowa rejestrowana, na pisemny wniosek adresata złożony w odpowiedniej placówce pocztowej, z wyłączeniem przesyłek kurierskich, może być doręczona do oddawczej skrzynki adresata, a zatem bez konieczności każdorazowego pokwitowania. Jednak jak zauważa RPO, takie doręczenie dotyczy jednak tylko przesyłek poleconych listowych. A tymczasem w praktyce nie zawsze jest możliwe skorzystanie przez osobę niepełnosprawną z pomocy osoby trzeciej w chwili odbioru przesyłki.
- Na podstawie przepisów Prawa pocztowego brak jest jednak możliwości odbioru przesyłki wymagającej pokwitowania przez osę, która nie może lub nie umie się podpisać. Opisany problem może być istotny z perspektywy dostępu do usług użyteczności publicznej, takich jak usługi pocztowe, przez osoby, które ze względu na niepełnosprawność nie mogą pokwitować odbioru przez złożenie podpisu – stwierdza rzecznik praw obywatelskich. I prosi ministrów o rozważenie możliwości przeprowadzenia zmian legislacyjnych zmierzających do uregulowania tego problemu.
Lex.pl
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.