TK



RPO pyta o ujawnianie danych dotyczących zapłodnienia in vitro

in vitro| MSW| ochrona danych wrażliwych| RPO

włącz czytnik

Rzecznik Praw Obywatelskich, po analizie informacji zawartych w artykułach prasowych (m.in. K. Klinger, T. Żółciak, Dzieci z in vitro naznaczone urzędniczą bruzdą, Gazeta Prawna z dnia 17 września 2015 r. czy A. Domanowska, Dziecko z in vitro czy nie? Takie pytanie od listopada, Gazeta Wyborcza z dnia 18 września 2015 r.), podjął z urzędu sprawę danych dotyczących zapłodnienia in vitro zamieszczanych w aktach stanu cywilnego.

Zgodnie z postanowieniami ustawy o leczeniu niepłodności, informacja dotycząca złożenia oświadczenia koniecznego do uznania ojcostwa przed przeniesieniem do organizmu kobiety komórek rozrodczych będzie umieszczana w aktach stanu cywilnego. Dostęp do rejestrów ma duża liczba pracowników urzędów stanu cywilnego oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, co może prowadzić do uzyskania informacji o pochodzeniu dziecka przez osoby nieuprawnione.

RPO zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych z prośbą o poinformowanie, w jaki sposób są zabezpieczane dane zamieszczane w scentralizowanym rejestrze stanu cywilnego. Problem będzie jednocześnie dalej analizowany w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.