TK



Sejm m.in. o zmianach w Kodeksie wyborczym

Kodeks Wyborczy| PiS| PKW| Sejm| SLD| ustawa o samorządzie gminnym

włącz czytnik

Podczas rozpoczynającego się w środę 3 grudnia 81. posiedzenia Sejm zajmie się projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego autorstwa PiS oraz propozycją SLD umożliwiającą łączenie mandatu senatora z funkcją wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Projekt autorstwa SLD zakładający możliwość łączenia funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta z mandatem senatora to następna sprawa, jaką zajmą się posłowie. Obecnie ustawa o samorządzie gminnym zakazuje obecnie łączenia funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta z mandatem senatora i posła. Autorzy projektu oceniają, że proponowana zmiana umożliwi przekształcenie izby "refleksji i zadumy" w "prężniej działający organ władzy ustawodawczej".

Następnie posłowie pochylą się nad projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego przygotowanym przez PiS. Zakłada on zmiany w sposobie powoływania składu PKW oraz możliwość "dźwiękowej i filmowej rejestracji procedur wyborczych". Obecny skład PKW to 9 sędziów wskazanych przez prezesów TK, SN i NSA. Według propozycji PiS skład PKW miałby nadal być 9-osobowy: sędzia Trybunału Konstytucyjnego (wskazany przez prezesa TK), sędzia Sądu Najwyższego (wskazany przez pierwszego prezesa SN), sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego (wskazany przez prezesa NSA) oraz sześciu członków powołanych przez prezydenta na wniosek wszystkich klubów parlamentarnych. PiS proponuje też, by w komisjach wyborczych niższego szczebla mogli zasiadać przedstawiciele partii politycznych, reprezentowanych w parlamencie.
PAP

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.