TK



5 wyroków Trybunału Konstytucyjnego na 34. posiedzeniu Senatu

"trzynastka"| Polski Związek Łowiecki| prawo prasowe| Senat| tajemnica statystyczna| Trybunał Konstytucyjny| urlop macierzyński| ustawa o podatku od spadków i darowizn| wykonanie wyroku TK

włącz czytnik
5 wyroków Trybunału Konstytucyjnego na 34. posiedzeniu Senatu
Foto: Katarzyna czerwińska, Kancelaria Senatu RP

Na dwudniowym posiedzeniu Senatu 5 i  6 czerwca wyższa izba parlamentu zajęła się m. in. pięcioma wyrokami Trybunału Konstytucyjnego, dostosowując zakwestionowane przepisy do treści rozstrzygnięć.

Izba jednomyślnie, 79 głosami, zgodnie z wnioskiem Komisji Kultury i Środków Przekazu, przyjęła natomiast bez poprawek ustawę o zmianie ustawy – Prawo prasowe, 10 maja 2013 r. uchwaloną przez Sejm na podstawie projektu senackiego. Takie stanowisko poparło 79 senatorów. Ustawa realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 14 grudnia 2011 r. (sygn. akt SK 42/09). Zgodnie z nowelą, osoba, która wydaje niezarejestrowane czasopismo lub dziennik albo zawieszone czasopismo, nie będzie karana grzywną lub karą ograniczenia wolności, ale tylko grzywną w wysokości do 5 tys. zł.

Zgodnie z wnioskiem Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Izba jednomyślnie, 86 głosami, przyjęła bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, uchwaloną 10 maja 2013 r. na podstawie projektu rządowego. Nowelizacja wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 lipca 2012 r. Wprowadza regulację, zgodnie z którą pracownicy korzystający z urlopu macierzyńskiego, a także z dodatkowego urlopu macierzyńskiego będą zwolnieni z obowiązku przepracowania u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym jako warunku nabycia prawa do tzw. trzynastej pensji. „Trzynastka” będzie przysługiwała w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego czasu. Nowelizacja obejmie także pracowników, którzy skorzystali z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Bez poprawek, głosami 85 senatorów, Izba przyjęła także ustawę o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Taką rekomendację przedstawiły Komisja Ustawodawcza oraz Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Ustawa, uchwalona 10 maja 2013 r. z inicjatywy Senatu, stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia 2011 r. (sygn. akt K 33/08). Nowelizacja zmierza do objęcia tajemnicy statystycznej taką samą ochroną, jaką zapewniono tajemnicy notarialnej, adwokackiej, radcy prawnego, doradcy podatkowego, lekarskiej oraz dziennikarskiej. Zmiany zaproponowane w ustawie spowodują, że zwolnienie świadka z obowiązku zachowania tajemnicy statystycznej będzie możliwe jedynie z uwagi na dobro wymiaru sprawiedliwości, przy braku innych środków dowodowych na daną okoliczność. Nie będzie również możliwe zwolnienie z obowiązku zachowania tajemnicy statystycznej na gruncie postępowania w sprawach o wykroczenia.

Poprzednia 12 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.