TK



A. Rzepliński: Wystąpienie na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Sądu Najwyższego

Andrzej Rzepliński| Konstytucja| pominięcie prawodawcze| prawa człowieka| pytanie prawne| Sąd Najwyższy| sentencja| Trybunał Konstytucyjny| wyroki interpretacyjne| wyroki zakresowe| Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego

włącz czytnik

Niestety powszechnego uznania dla wyroków interpretacyjnych i ich skutków dla praktyki stosowania prawa jeszcze w Sądzie Najwyższym nieco brakuje.

W ramach współpracy Sądu Najwyższego z Trybunałem Konstytucyjnym kłopot sprawiają również zakresowe wyroki Trybunału Konstytucyjnego o pominięciach prawodawczych, tj. takie wyroki, w których Trybunał uznaje za niekonstytucyjny brak określonej treści normatywnej w przepisie. Zarówno Trybunał, jak i Sąd Najwyższy uznają takie wyroki głównie za zobowiązujące ustawodawcę do zmiany istniejącego stanu prawnego6, do wprowadzenia do systemu prawa norm wymaganych przez Konstytucję. Dodatkowo Sąd Najwyższy przyjmuje, że tego typu wyroki – podobnie jak wyroki interpretacyjne – nie mogą być podstawą wznowienia postępowania, ponieważ nie powodują utraty mocy obowiązującej przepisu7. Wyroki o pominięciach prawodawczych Trybunał kieruje przede wszystkim do ustawodawcy8. Niemniej, w żadnym razie nie można przyjąć, że nie wywierają one wpływu na praktykę stosowania prawa. Zobowiązują one sądy do dokonywania wykładni prokonstytucyjnej9 oraz do sięgania po rozumowania prawnicze, które umożliwiają złagodzenie skutków stwierdzonej niekonstytucyjności, zanim ustawodawca podejmie odpowiednie działanie. Cieszy mnie, że dostrzega to także Sąd Najwyższy, który podejmuje współpracę z Trybunałem Konstytucyjnym w celu ochrony wolności i praw człowieka i obywatela. Tytułem przykładu – po wydaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego o niekonstytucyjności braku zażalenia na postanowienie sądu drugiej instancji oddalające wniosek pełnomocnika ustanowionego z urzędu o przyznanie od Skarbu Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej w postępowaniu przed sądem drugiej instancji10 Sąd Najwyższy uwzględnił takie zażalenie. Potwierdzenie niekonstytucyjności pominięcia prawodawczego stało się impulsem do zastosowania odpowiedniego przepisu w drodze analogii11.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.