TK



"Bizantyńskie życie" w Trybunale: komunikat Biura TK

Biuro Trybunału Konstytucyjnego| prezes TK| sędzia Trybunału Konstytucyjnego| stan spoczynku| wiceprezes TK

włącz czytnik

Stan spoczynku

Instytucja stanu spoczynku i związanego z nim stabilnego, wysokiego uposażenia jest przede wszystkim gwarancją niezawisłości sędziowskiej. Zabezpiecza on przed koniecznością rozważania sposobów zarobkowania po zakończeniu misji sędziowskiej, zabiegania o względy polityków, środowisk czy gremiów, od których mogłaby zależeć przyszłość sędziego.. Szczególne znaczenie ma to dla tych sędziów, których kadencja upływałaby przed ewentualnym nabyciem przed nich uprawnień emerytalnych.

Uposażenie Sędziów TK w stanie spoczynku jest określone ustawowo. Jego procentowo ustalona wysokość - taka sama jak w wypadku ogółu polskich sędziów i prokuratorów -wynosi 75% ostatnio pobieranego wynagrodzenia (z wyłączeniem dodatku funkcyjnego).

Odprawa w związku z przejściem w stan spoczynku

Sędziemu TK przechodzącemu w stan spoczynku przysługuje – tak samo, jak ogółowi polskich sędziów i prokuratorów - jednorazowa odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia, które ostatnio pobierał. Należy pamiętać, że analogicznie odprawy emerytalne do wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia przysługują również członkom korpusu służby cywilnej, pracownikom urzędów państwowych, żołnierzom i funkcjonariuszom służb mundurowych (pracownikom w służbie publicznej).

Ponadto

Sędziom TK przysługują nagrody jubileuszowe, na takich samych zasadach jak sędziom Sądu Najwyższego, (po 20, 25, 30, 35, 40 i 45 latach pracy zawodowej). Nagrody jubileuszowe przysługują również sędziom sądów powszechnych, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, prokuratorom, członkom korpusu służby cywilnej i pracownikom urzędów państwowych, żołnierzom oraz funkcjonariuszom służb mundurowych.

Sędziowie TK mogą otrzymać ryczałt samochodowy za korzystanie z prywatnego samochodu do celów służbowych na terenie Warszawy (limit 700 km/mies.).

Zamiejscowym Sędziom TK (stale zamieszkałym poza m.st. Warszawą) przysługują natomiast, na takich samych zasadach jak sędziom Sądu Najwyższego (ale i ogółowi pracowników urzędów państwowych):

- dodatek z tytułu rozłąki z rodziną (przeciętnie 400 zł/mies.),

- bezpłatne zakwaterowanie w Warszawie,

- zwrot kosztów przejazdu (koleją) z miejsca zamieszkania do Warszawy i z powrotem.

Sędziowie Trybunału nie dysponują indywidualną obsługą sekretarską. Zadania o charakterze merytorycznym i procesowym wykonuje Sekretariat Trybunału Konstytucyjnego, a pozostałe czynności wspomagające sędziów w ich pracy w siedzibie Trybunału (np. w zakresie spraw socjalnych), wykonują pracownicy Zespołu Administracyjno-Gospodarczego.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.