TK



"Bizantyńskie życie" w Trybunale: komunikat Biura TK

Biuro Trybunału Konstytucyjnego| prezes TK| sędzia Trybunału Konstytucyjnego| stan spoczynku| wiceprezes TK

włącz czytnik
"Bizantyńskie życie" w Trybunale: komunikat Biura TK
Sala narad sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Foto: A. Jankiewicz (ZP BTK)

Komunikat Biura Trybunału Konstytucyjnego z 12 sierpnia 2016 r. w sprawie„przywilejów” Sędziów TK i pracowników Biura TK

W związku z nierzetelnymi informacjami dotyczącymi rzekomo nadzwyczajnych „przywilejów”, którymi cieszą się Sędziowie TK i pracownicy jego Biura, z upoważnienia Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Biuro TK informuje:

Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 293) w niczym nie zmieniła stanu prawnego obowiązującego od lat w zakresie wynagrodzeń oraz innych uprawnień Sędziów TK; nie zmienia go również ustawa z dnia 22 lipca 2016 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. poz. 1157).

Wynagrodzenia Sędziów TK

Wynagrodzenie zasadnicze Sędziów TK jest określone ustawowo. Ustalane jest przez pomnożenie tzw. podstawy - przeciętnego wynagrodzenia w II kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego przez Prezesa GUS - przez mnożnik wynoszący 5,0. Dla porównania, mnożnik sędziów Sądu Najwyższego i sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego wynosi w stawce podstawowej 4,13, a w stawce awansowej (po siedmiu latach pracy) – 4,7495.

Waloryzacja wynagrodzeń Sędziów TK wynika z przyjętego przez ustawodawcę mechanizmu: wzrost mnożnej (wyżej wymienionego przeciętnego wynagrodzenia) odzwierciedlającej stan gospodarki i poziom zamożności społeczeństwa (która w II kwartale 2015 r. wynosiła 3854,88 zł), przekłada się automatycznie na podwyżkę wynagrodzeń Sędziów TK, tak samo jak na podwyżkę wynagrodzeń sędziów sądów powszechnych, prokuratorów, czy np. członków różnych komisji egzaminacyjnych.

W ujęciu kwotowym, miesięczne wynagrodzenie zasadnicze Sędziego TK wynosi obecnie 23 129,28 zł brutto. W tym jest tzw. wysługa lat tj. dodatek („stażowy”) za wieloletnią pracę, przysługujący również sędziom sądów powszechnych, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także prokuratorom, członkom korpusu służby cywilnej i pracownikom urzędów państwowych, żołnierzom oraz funkcjonariuszom służb mundurowych. Naliczany jest on w wysokości zależnej od łącznego stażu pracy (z uwzględnieniem zatrudnienia poprzedzającego wybór do Trybunału Konstytucyjnego) i wynosi maksymalnie 20% wynagrodzenia zasadniczego (po 20 latach pracy zawodowej).

Prezesowi i Wiceprezesowi TK przysługuje ponadto dodatek funkcyjny w wysokości odpowiednio 1,2 i 0,8 podstawy naliczenia. Dla porównania, mnożniki dodatków funkcyjnych w SN i NSA wynoszą od 0,5 (dla zastępcy przewodniczącego wydziału) do 1,2 (dla I Prezesa SN i Prezesa NSA).

Poprzednia 1234 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.