TK



"Bizantyńskie życie" w Trybunale: komunikat Biura TK

Biuro Trybunału Konstytucyjnego| prezes TK| sędzia Trybunału Konstytucyjnego| stan spoczynku| wiceprezes TK

włącz czytnik

Czas pracy Sędziów Trybunału oraz ich dodatkowe zatrudnienie

Sędziowie TK mają nienormowany czas pracy („określony wymiarem (…) zadań”). Oznacza to, że nie są związani sztywnymi urzędowymi godzinami pracy (8:00–16:00). Czas spędzony w sali rozpraw to ułamek ich obowiązków. Biorą oni bowiem udział w wielu naradach w sprawach, w których należą do składów orzekających (jako przewodniczący, sprawozdawcy, członkowie składu) oraz przygotowują projekty orzeczeń w sprawach, w których są sprawozdawcami (zarówno w rozpoznaniu wstępnym jak i w rozpoznaniu merytorycznym). To ostatnie wymaga wielogodzinnej pracy, często wykonywanej o różnych porach doby, również poza siedzibą TK, z wykorzystaniem zdalnego dostępu do służbowych baz danych i pomocy technicznych.

Od początku istnienia Trybunału Konstytucyjnego, prawo dopuszcza kontynuowanie przez Sędziów TK – każdorazowo za zgodą Prezesa TK - pracę naukowo-dydaktyczną maksymalnie w wymiarze „pełnego etatu” na jednym uniwersytecie, o ile nie utrudnia mu to wykonywania obowiązków sędziowskich. Kwestie ewentualnego dodatkowego zatrudnienia, w tym jego charakter, określono szczegółowo przepisami ustaw (jednolicie w odniesieniu do sędziów TK, jak i SN oraz NSA).

Współpracownicy Sędziów TK

Biuro TK zapewnia Sędziom TK wsparcie merytoryczne w postaci służby prawnej Trybunału (do której należą pracownicy – wysokokwalifikowani prawnicy zatrudnieni na stanowiskach związanych bezpośrednio z działalnością orzeczniczą i pomocą w tym zakresie w pracy sędziów Trybunału), liczącej 58 osób na 48 etatach (prawnicy bezpośrednio współpracujących z Sędziami TK (potocznie: bezpośredni asystenci sędziów), specjaliści zatrudnieni w Zespole Orzecznictwa i Studiów oraz Zespole Wstępnej Kontroli Skarg Konstytucyjnych i Wniosków). Ich zadaniem jest przygotowanie materiałów do poszczególnych spraw, w sposób pozwalający Sędziom TK skoncentrować się na ich istocie, na wypracowaniu kierunku rozstrzygnięcia oraz wydaniu orzeczenia opatrzonego stosownym uzasadnieniem (patrz: Komunikat w sprawie trybu prac przygotowawczych do wydania wyroku). Szczegółowo zadania pracowników służby prawnej Trybunału, w tym bezpośrednio współpracujących z sędziami, określa Statut Biura TK.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.