TK
Czy język urzędowy może być przyjazny obywatelom?
Forum Debaty Publicznej| język urzędowy| Maciej Klimczak| Prezydent| Walery Pisarek
włącz czytnikUrząd ma służyć obywatelowi, komunikując się z nim w sposób skuteczny i jasny - podkreślił prezydencki minister Maciej Klimczak podczas środowego Forum Debaty Publicznej pt. „Czy język urzędowy może być przyjazny obywatelom?", które odbyło się w siedzibie prezydenta.
Środowe spotkanie odbywało się w obszarze FDP "Twórczość, dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze bogactwem Polski". Zaproszeni językoznawcy i urzędnicy dyskutowali o tym, co zrobić, aby język urzędowy był bardziej zrozumiały.
- Stajemy dzisiaj przed niełatwym zadaniem: język urzędowy, urzędniczy jest czymś odrębnym, specyficznym, obcym. Nie zawsze potrafimy go zrozumieć. I tak było i jest od dawna - powiedział minister Klimczak. Ocenił, że część funkcjonowania urzędów to ów hermetyczny, o strzeżonej odrębności atrybut władzy, wyższości.
Mówi się, że język jest okrętem na pełnym morzu. Bardzo trudno przewidzieć jego kurs, nawet gdy zna się jego konstrukcję - mówił minister - Język nie stoi w miejscu, gnie się, wzbogaca o nowe wyrazy, ewoluuje. Zawsze jednak troska o język, o dobór odpowiednich słów pomaga przekazać treść, poinformować o czymś, wyjaśnić coś.
Maciej Klimczak wskazywał, że język to dzieła kultury, dorobek pisarzy, poetów, ale język to również codzienna komunikacja: w domu, na ulicy, w pracy czy w urzędzie.
Podkreślał, że kultura języka ojczystego powinna dotyczyć wszystkich sfer, w których języka używamy, również języka urzędowego – języka, który pomaga odnaleźć się w gąszczu przepisów, paragrafów, ustaw.
- Żaden urząd nie powinien izolować, pozbawiać człowieka pewności siebie. Urząd ma obywatelowi służyć, komunikując się z nim w sposób skuteczny i jasny. Brak zrozumienia urzędowego pisma często budzi niepokój, powstają wówczas niepotrzebne bariery - przestrzegał Maciej Klimczak. W jego opinii, dobra komunikacja, wysoki poziom języka urzędowego to sprawne i przyjazne obywatelom państwo. Dlatego - mówił - dbanie o kształt języka ojczystego, w tym języka urzędowego, jest niezwykle istotne.
W ubiegłym roku, w ramach działań związanych z troską o język ojczysty, prezydent Bronisław Komorowski objął Honorowym Patronatem kampanię społeczno-edukacyjną „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, która została wyróżniona wśród pięciu najlepszych kampanii społecznych w Polsce. Z inicjatywy Prezydenta RP został ustanowiony Medal „Zasłużony dla Polszczyzny”, który jest wyróżnieniem za szczególne zasługi w podnoszeniu świadomości językowej Polaków. Po raz pierwszy Nagrodę odebrał profesor Walery Pisarek. Tegoroczna Gala Języka Polskiego odbędzie się 20 lutego 2013 roku - w przededniu Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.