TK
Demokracja: polski produkt eksportowy
Białoruś| Birma| demokracja| Europejski Fundusz na rzecz Demokracji (EFD)| Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej| NGO's| PAH| polska pomoc międzynarodowa| Ukraina| wolontariat
włącz czytnikRównolegle z aktywnym uczestnictwem w debatach europejskich, w ciągu ostatnich lat w Polsce trwały prace nad uporządkowaniem naszego krajowego prawa regulującego pomoc dla zagranicy. Po dziesięciu latach starań organizacji pozarządowych i MSZ udało się przyjąć ustawę o współpracy rozwojowej. Zdefiniowała ona współpracę rozwojową, wskazując wsparcie demokracji jako ważny element działań na rzecz rozwoju i redukcji ubóstwa. Jako elementy współpracy rozwojowej wskazane zostały też pomoc humanitarna oraz realizowana w kraju edukacja globalna – działania na rzecz podniesienia świadomości i zrozumienia globalnych problemów oraz współzależności.
Fundacja Solidarności Międzynarodowej
Innym nowym narzędziem polskiej polityki rozwojowej jest działająca pod patronatem prezydenta RP Fundacja Solidarności Międzynarodowej.
Fundacja działa na granicy dyplomacji „tradycyjnej” i publicznej. Jest użytecznym narzędziem w relacjach ze społeczeństwami i krajami w okresie transformacji (Mołdawia, Tunezja, Mjanma) oraz we wspieraniu prodemokratycznych działań polskich organizacji obywatelskich w krajach autorytarnych (jak Białoruś). Umożliwia efektywną współpracę z innymi donatorami oraz zachowanie niezbędnej poufności, chroniąc beneficjentów i realizatorów pomocy na terenie krajów niedemokratycznych.
Fundacja realizuje swoje cele głównie poprzez wsparcie finansowe dla projektów polskich organizacji pozarządowych, wybieranych w drodze na przykład otwartych konkursów grantowych. Do tej chwili wsparliśmy ponad sto projektów polskich organizacji pozarządowych, na łączną kwotę 19 milionów złotych, głównie w krajach Partnerstwa Wschodniego, ale także w Afryce Północnej i Azji. Większość naszych projektów koncentruje się wokół trzech obszarów tematycznych. Po pierwsze, wspieramy represjonowanych (głównie na Białorusi) oraz działalność organizacji broniących praw człowieka. Po drugie, wspieramy niezależne media (między innymi na Białorusi, w pozostałych krajach Partnerstwa Wschodniego, w Tunezji, Tadżykistanie oraz Birmie/Mjanmie). Trzecim obszarem aktywności Fundacji jest wzmacnianie potencjału wspólnot lokalnych, samorządności i demokracji lokalnej.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.