TK



Ebola – kwestia zdrowia i…praw obywatelskich

American Civil Liberties Union| Centres for Diesease Control and Prevention| ebola| epidemia| kwarantanna| Liberia| prawa człowieka| Sierra Leone| USA| Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi

włącz czytnik

Pozostaje jednak pytanie, w jakim stopniu to rygorystycznie prawo będzie wprowadzane w praktyce. W sierpniu głośny był przypadek wrocławskich licealistów, którzy przebywali w ogarniętej epidemią Liberii. Jednak po ich powrocie nie zastosowano ani przymusowej hospitalizacji ani kwarantanny osób z ich otoczenia. Ale w przypadku jednej z uczennic służba zdrowia postąpiła w zdecydowany sposób. "Szpital zareagował dość mocno. Przyszli do mnie w maskach, fartuchach i rękawicach. Byłam w izolatce", pisała jedna z wolontariuszek cytowana przez autora pod pseudonimem "tam” na TVN24/wroclaw.pl. Jednak większości osób nie odizolowano. Część opinii publicznej była oburzona i temu oburzeniu dała ujście choćby w komentarzach internetowych. Natomiast eksperci medyczni wypowiadali się w innym tonie. – „Kwarantanną obejmuje się te osoby, które po powrocie zdradzają objawy choroby. Nie można stosować zasady, że każda osoba, która wraca do kraju z rejonu zagrożonego kierowana jest do izolatki” wyjaśnia prof. Andrzej Gładysz, specjalista ds. chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu cytowany przez TVN24/wroclaw.pl.

Obecnie ryzyko wybuchu epidemii eboli w Polsce jest niewielkie. Brakuje też sygnałów świadczących o możliwości poważnego ograniczenia swobód obywatelskich w przypadku pojawienia się wirusa w Polsce. Musimy jednak pamiętać o istnieniu prawnej możliwości przymusowej hospitalizacji i kwarantanny. Jest to słuszna zasada, choć sprzeczna z dogmatycznym podejściem do praw człowieka. Ale czy te prawa nie powinny człowiekowi służyć, zamiast narażać go na śmierć w imię abstrakcyjnej, absolutnej wolności? W obliczu epidemii pewne ograniczenie swobód jest uzasadnione. Jako obywatele powinniśmy jednak pilnować, by nie stało się ono pretekstem do trwalszych restrykcji.

Źródła: dw.de / news.analystliberia.com / newsweek.com / cdc.gov / aclu.org / nytimes.com / foxnews.com / rt.com / TVN24/wroclaw.pl / Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 kwietnia 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Wersja elektroniczna pod adresem: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20130000947 Odczyt z dnia 06.11.2014 r.

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.