TK



ETPC: po 100 latach wolno zaprzeczać ludobójstwu Ormian w 1915 roku

Doğu Perinçek| ETPC| Europejska konwencja Praw Człowieka| ludobójstwo| Ormianie| Szwajcaria| Turcja

włącz czytnik
ETPC: po 100 latach wolno zaprzeczać ludobójstwu Ormian w 1915 roku
Dowody zbrodni. Zdjęcie wykonał w 1918 roku Henry Morgethau, ambasador USA w Turcji

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 15 października uznał, że Szwajcaria złamała prawo do wolności słowa zagwarantowywane przez artykuł 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, skazując tureckiego polityka za negowanie tureckiego ludobójstwa, popełnionego w 1915 roku na Ormianach.

Doğu Perinçek na konferencji w Glattbrugg (kantonu Zurych) w lipcu 2005 roku z okazji obchodów rocznicy traktatu pokojowego kończącego I wojnę światową w odniesieniu do Turcji, po wygłoszeniu przemówienia, w którym oświadczył, że "kwestia ormiańska nie istnieje” rozdał broszurę, w której zaprzeczał, że wydarzenia w 1915 roku i w latach następnych miały charakter ludobójstwa. Następnie, podczas wiecu partii pracowników tureckich, zorganizowanym w Köniz (kanton Berne) we wrześniu 2005 roku, Perinçek powiedział: "archiwa radzieckie (...) potwierdzają, że nie było przypadków konfliktu etnicznego, zniszczenia i ani rzezi na tle etnicznym między Ormianami i muzułmanami. Jednak Turcja była w obozie tych, którzy bronili ojczyzny, podczas gdy Ormianie byli w jednym obozie z państwami imperialistycznymi i stali się instrumentem [tych państw]". I ponownie: "Nie było ludobójstwo Ormian w 1915 roku".

Stowarzyszenie Ormian w Szwajcarii pozwało Turka. W wyroku z dnia 9 marca 2007 roku sąd w Lozannie uznał Doğu  Perinçeka za winnego popełnienia przestępstwa z art 261 bis in. 4, szwajcarskiego kodeksu karnego, zwłaszcza, że jego "wypowiedzi zostały wygłoszone z pobudek rasistowskich i nacjonalistycznych oraz nie nie miały na celu pobudzenie jakiejkolwiek dyskusji historycznej". Skazany został na karę grzywny w zawieszeniu na 2 lata.

Turek złożył w Strasbourgu pozew przeciwko Szwajcarii, gdyż uznał, że zostało naruszone jego prawo do wolności wypowiedzi.

W 2013 roku ETPC przyznał mu rację. Szwajcaria wniosła odwołanie i w wyroku z 15 października Wielka Izba Trybunału ponownie przyznała rację tureckiemu politykowi.

W uzasadnieniu ETPC stwierdza, że „nie można kryminalizować zaprzeczania ludobójstwu, gdyż ocena faktów historycznych” należy do sfery badań historycznych, a nie dociekań prawnych.

Ponadto Doğu Perinçek nie wypowiadał słów obraźliwych dla Ormian, „nie okazał im ani pogardy, ani nienawiści,; nie traktował [ich] jako kłamców”

Władze Szwajcarii zapowiedziały, że „przeanalizują treść wyroku” i uzasadnienie Wielkiej Izby ETPC i przedstawią [Radzie Europy zapewne] wnioski na przyszłość.

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.