TK
ETS: czy można odprzedać używaną kopię programu komputerowego?
ETS| licencja| program komputerowy| Yves Bot
włącz czytnikW komunikacie z 24 kwietnia rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Yves Bot jest zdania, że autorzy programów komputerowych mogą sprzeciwić się odsprzedaży „używanych” licencji na nie, umożliwiających ponowne pobranie tych programów z Internetu.
Sugeruje on jednak, że autorzy ci nie mogą się sprzeciwić się odsprzedaży „używanej” kopii pobranej przez ich klienta z Internetu ze względu na to, że ich wyłączne prawo do rozpowszechniania tej kopii zostało wyczerpane.
Spółka Oracle tworzy i sprzedaje oprogramowanie komputerowe, w przeważającej mierze poprzez system pobierania plików z Internetu, zawierając ze swymi klientami umowy licencyjne, zgodnie z którymi klient uzyskuje bezterminowe, nieprzenoszalne i przeznaczone do wewnętrznego użytku zawodowego prawo korzystania z produktów tej spółki.
UsedSoft jest niemiecką spółką sprzedającą licencje odkupione od klientów Oracle. Klienci UsedSoft, którzy nie są jeszcze posiadaczami oprogramowania, pobierają je, po nabyciu „używanej” licencji, bezpośrednio ze strony internetowej Oracle. Klienci, którzy są już posiadaczami oprogramowania i dokupują licencje dla dodatkowych użytkowników, pobierają oprogramowanie do pamięci głównej komputerów biurowych tych użytkowników.
Ponieważ Oracle wytoczyła UsedSoft przed sądami niemieckimi powództwo mające na celu powstrzymanie tych praktyk, Bundesgerichtshof (niemiecki Najwyższy Sąd Federalny), który rozpatruje tą sprawę w ostatniej instancji, zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości o dokonanie w tym kontekście wykładni dyrektywy w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych1.
Dyrektywa ta, zapewniająca na podstawie prawa autorskiego programom komputerowym ochronę taką jak dziełom literackim stanowi, że pierwsza sprzedaż na terytorium Unii kopii programu komputerowego przez uprawnionego lub za jego zgodą wyczerpuje prawo dystrybucji na terytorium Unii tej kopii, z wyjątkiem prawa do kontroli dalszych wypożyczeń programu lub jego kopii. Zgodnie z tą zasadą osoba uprawniona, która sprzedaje kopię na terytorium państwa członkowskiego Unii, traci możliwość powołania się na swój monopol na korzystanie w celu sprzeciwienia się odsprzedaży tej kopii.
Podczas gdy UsedSoft twierdzi, że praktyka odsprzedaży używanych licencji opiera się na zasadzie „wyczerpania”, Oracle argumentuje, że zasada ta nie ma zastosowania w przypadku pobierania programu komputerowego z Internetu, a to ze względu na to, że przedmiot sprzedaży nie jest fizyczny.
Zdaniem rzecznika generalnego zasada „wyczerpania” ma zastosowanie wtedy, gdy uprawniony z tytułu praw autorskich, który zezwolił na pobranie z Internetu kopii programu komputerowego na nośnik danych, przyznał również odpłatnie prawo do bezterminowego korzystania z tej kopii.
Stwierdzając, że oprogramowanie jest najczęściej sprzedawane w postaci licencji na korzystanie z niego, rzecznik generalny stanął na stanowisku, że zbyt zawężająca wykładnia pojęcia„sprzedaży” w rozumieniu ww. dyrektywy zawężałoby radykalnie zakres zastosowania tej zasady wyczerpania i zagrażałoby skuteczności tej dyrektywy. Zaproponował on zatem określenie sprzedaży jako udostępnienia na obszarze Unii, niezależnie od formy i sposobu tego udostępnienia, kopii programu komputerowego w celu bezterminowego korzystania z niego w zamian za zapłatę ustalonej ryczałtowo ceny.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Ochrona prawna programów komputerowych cz. 2
Ochrona prawna programów komputerowych cz. 3
Dzień Praw Autorskich
Wyrok ETS: Microsoft zapłaci 860 milionów euro
ETS: autor oprogramowania nie może sprzeciwić się odsprzedaży swych „używanych” licencji
Ponad połowa oprogramowania w Polsce jest nielegalna
ETS: Amazon przegrał z austriacką organizacją zarządzającą prawami autorskimi
Za handel nielegalnym oprogramowaniem wyrok 3 lat więzienia
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.