TK



ETS: Francja przeciw Parlamentowi Europejskiemu

Bruksela| ETS| Francja| Paolo Mengozzi| Parlament Europejski| Rzecznik generalny| Strasburg

włącz czytnik

Biorąc pod uwagę ogólną logikę terminarzy posiedzeń na lata 2012 i 2013, wyraźnie widać, że dwa posiedzenia plenarne zaplanowane w tym samym tygodniu w październiku 2012 i 2013 r. odpowiadają w rzeczywistości jednemu posiedzeniu, które, jak można zasadnie przypuszczać w braku przekonującego uzasadnienia ze strony Parlamentu, zostało sztucznie podzielone na dwa w celu spełnienia formalnie wymagań traktatowych.W związku z powyższym, rzecznik generalny stwierdził, że dwóch posiedzeń zaplanowanych na ten sam tydzień w październiku 2012 i 2013 r. nie można uznać za oddzielne comiesięczne posiedzenia plenarne w rozumieniu traktatów.

Celem skargi o stwierdzenie nieważności jest doprowadzenie do uznania za nieważne aktów instytucji Unii, które są sprzeczne z prawem Unii. Państwa członkowskie, instytucje wspólnotowe oraz jednostki mogą, pod pewnymi warunkami, wnieść skargę o stwierdzenie nieważności do Trybunału Sprawiedliwości lub Sądu. Jeżeli skarga jest zasadna, stwierdza się nieważność aktu. Instytucja, której to dotyczy, powinna zaradzić ewentualnej próżni prawnej spowodowanej nieważnością tego aktu.

Opinia rzecznika generalnego nie wiąże Trybunału Sprawiedliwości. Zadanie rzeczników generalnych polega na przedkładaniu Trybunałowi, przy zachowaniu całkowitej niezależności, propozycji rozstrzygnięć prawnych w sprawach, które rozpatrują. Sędziowie Trybunału rozpoczynają właśnie obrady w tej sprawie. Wyrok zostanie wydany w terminie późniejszym. 

[1]W 1992 r. na szczycie w Edynburgu rządy państw członkowskich podjęły „decyzję z Edynburga” dotyczącą ustalenia miejsca siedziby instytucji oraz niektórych organów, jednostek organizacyjnych i służb Wspólnot Europejskich. Podczas konferencji międzyrządowej, która doprowadziła do przyjęcia traktatu z Amsterdamu, postanowiono załączyć decyzję z Edynburga do traktatów. Obecnie jest to protokół nr 6 załączony do TUE i TFUE oraz protokół nr 3 załączony do traktatu EWEA. Powtarzają one treść decyzji z Edynburga (art. 1 lit. a).
[2] Obecnie posiedzenia plenarne trwają od godz. 17 w poniedziałek do godz. 17 w czwartek. W 2000 r. Parlament zmienił czas trwania posiedzeń plenarnych znosząc obrady w piątki.
[3]Wyrok Trybunału z dnia 1 października 1997 r. w sprawie C-345/95 Francja przeciwko Parlamentowi. W wyroku tym Trybunał stwierdził nieważność uchwały Parlamentu Europejskiego z dnia 20 września

Poprzednia 123 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.