TK



ETS: Intel zapłaci miliardową grzywnę

AMD| Dell| ETS| Europejski Obszar Gospodarczy| HP| Intel| konkurencja| Lenovo| pozycja dominująca| procesory| rabat lojalnościowy| rynek| Sąd Unii Europejskiej

włącz czytnik
ETS: Intel zapłaci miliardową grzywnę
Procesor Intel Pentium. Foto: Wikipedia.org

12 czerwca Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu potwierdził grzywnę w wysokości 1,06 mld EUR nałożoną na spółkę Intel za nadużywanie pozycji dominującej na rynku procesorów x86 w latach 2002-2007. Wniesiona przez spółkę skarga na decyzję Komisji została oddalona w całości.

Decyzją z dnia 13 maja 2009 r.1 Komisja nałożyła na amerykańskiego producenta mikroprocesorów, spółkę Intel, grzywnę w wysokości 1,06 mld EUR za nadużywanie, z naruszeniem reguł konkurencji Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), pozycji dominującej na rynku procesorów2 x863. Komisja nakazała ponadto Intelowi natychmiast położyć kres temu naruszeniu, o ile spółka jeszcze tego nie uczyniła.

Według Komisji Intel nadużył swej pozycji dominującej na światowym rynku procesorów x86 w okresie od października 2002 r. do 2007 r., poprzez zastosowanie strategii mającej na celu wykluczenie z rynku jego jedynego liczącego się konkurenta, spółki Advanced Micro Devices, Inc. (AMD)4.

Komisja uznała, że Intel zajmował pozycję dominującą dlatego, że posiadał wynoszący około 70% lub więcej udział w rynku i że wejście na rynek konkurentów i ich ekspansja na tym rynku były nadzwyczaj trudne ze względu na konieczność poniesienia niemożliwych do odzyskania kosztów związanych z pracami  badawczo-rozwojowymi, własnością intelektualną i urządzeniami produkcyjnymi. Ze względu na swą silną pozycję dominującą Intel był praktycznie jedynym dostawcą procesorów x86, gdyż klienci nie mieli innego wyboru niż zaopatrywanie się w tym przedsiębiorstwie w celu zaspokojenia części swych potrzeb.

Według Komisji nadużycie5 polegało na stosowaniu przez Intel szeregu środków wobec jego własnych klientów (producentów komputerów) oraz europejskiego dystrybutora urządzeń mikroelektronicznych Media-Saturn-Holding.

I tak Intel udzielał rabatów czterem wiodącym producentom komputerów (Dell, Lenovo, HP i NEC) pod warunkiem, że będą oni nabywać od tego przedsiębiorstwa wszystkie lub prawie wszystkie procesory x86 na potrzeby swej produkcji. Intel wypłacał także określone kwoty spółce Media­Saturn w zamian za to, aby spółka ta sprzedawała wyłącznie komputery wyposażone w procesory x86 wytwarzane przez Intel. Według Komisji owe rabaty i płatności zapewniły lojalność czterech wspomnianych producentów oraz spółki Media-Saturn, a także znacznie ograniczyły zdolność konkurentów przedsiębiorstwa Intel do nawiązania konkurencji w oparciu o zalety wytwarzanych przez nich procesorów x86. Zachowanie antykonkurencyjne przedsiębiorstwa Intel przyczyniło się zatem do ograniczenia różnorodności oferty skierowanej do konsumentów, a także do zmniejszenia skłonności do innowacyjności.

Poprzednia 1234 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.