TK



ETS: skarga o stwierdzenie nieważności aktu prawa UE bez taryfy ulgowej

dopuszczalność skargi| Eskimosi| ETS| Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej| rozporządzenie podstawowe| traktat lizboński

włącz czytnik

Trybunał dodał, że jednostki mają prawo w ramach postępowania krajowego zakwestionować przed sądem legalność wszelkich decyzji lub innych aktów krajowych wydanych wobec nich w celu wykonania aktu Unii o charakterze generalnym, podnosząc zarzut bezprawności tego ostatniego aktu. Państwa członkowskie mają zaś obowiązek ustanowić system środków prawnych i procedur pozwalających zapewnić poszanowanie podstawowego prawa do skutecznej ochrony sądowej. Natomiast celem traktatów nie było ustanowienie innych środków prawnych przed sądami krajowymi w celu zapewnienia poszanowania prawa Unii niż środki już istniejące w prawie krajowym. Inaczej może być tylko w sytuacji, gdyby w krajowym porządku prawnym nie istniały żadne środki pozwalające, choćby w trybie wpadkowym, zapewnić ochronę uprawnień wynikających dla jednostek z prawa Unii, albo gdyby jedyną metodą dostępu do sądu było uprzednie naruszenie przez jednostkę prawa.

Wobec powyższego Trybunał oddalił odwołanie w całości.

Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości z dnia 3 października 2013 r. w sprawie C-583/11 P Inuit Tapiriit Kanatami i inni.
Lex.pl

Poprzednia 123 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.