TK



ETS: uwaga, przewoźnik też może złamać prawa autorskie!

Bauhaus| ETS| prawa autorskie| przewoźnik

włącz czytnik
ETS: uwaga, przewoźnik też może złamać prawa autorskie!

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał w wyroku 21 czerwca, że swobodny przepływ towarów może zostać ograniczony ze względów ochrony praw autorskich. Innymi słowy, państwo członkowskie może wszcząć ściganie karne przeciwko przewoźnikowi za pomocnictwo w rozpowszechnianiu na terytorium kraju kopii utworów, nawet jeżeli utwory te nie są chronione w państwie członkowskim sprzedawcy.

Titus Donner, obywatel niemiecki, został skazany przez Landgericht München II (sąd kraju związkowego w Monachium, Niemcy) za pomocnictwo w handlowym wykorzystaniu bez zezwolenia utworów chronionych prawem autorskim. Zgodnie z ustaleniami sądu kraju związkowego, T. Donner w latach 2005 – 2008 brał udział w rozpowszechnianiu w Niemczech reprodukcji elementów umeblowania w stylu Bauhaus[1], chronionych w Niemczech prawem autorskim.

Kopie utworów pochodziły z Włoch, gdzie nie były chronione prawem autorskim w latach 2002-2007, lub nie były w pełni chronione w chwili zaistnienia okoliczności faktycznych, ponieważ zgodnie z włoskim orzecznictwem na ochronę tę nie można było skutecznie powoływać się wobec producentów, którzy reprodukowali lub wprowadzali je do obrotu od określonego czasu. Sprzedaż reprodukcji była oferowana klientom zamieszkałym lub mającym siedzibę w Niemczech przez włoską spółkę Dimensione Direct Sales za pośrednictwem ogłoszeń w czasopismach, dodatków do czasopism, bezpośredniej wysyłki pocztowej reklamy do adresata oraz niemieckojęzycznej strony internetowej.

Jeżeli chodzi o transport reprodukcji do Niemiec, Dimensione polecała włoską spółkę transportową In.Sp.Em., której zarządzającym był T. Donner. Kierowcy spółki In.Sp.Em odbierali we Włoszech towary zamówione przez niemieckich klientów za zapłatą za nie na rzecz spółki Dimensione. W trakcie dostawy na rzecz klientów w Niemczech kierowcy In.Sp.Em żądali od nich zapłaty ceny za dostarczony towar oraz kosztów jego transportu. Z prawnego punktu widzenia własność towarów sprzedawanych przez Dimensione była przenoszona na klientów niemieckich we Włoszech. Rzeczywiste władztwo nad tymi towarami było z kolei przenoszone na klientów z pomocą T. Donnera dopiero w Niemczech w drodze ich wydania. W ten sposób, zdaniem sądu kraju związkowego, rozpowszechnienie w rozumieniu prawa autorskiego nie miało miejsca we Włoszech, lecz w Niemczech, gdzie było ono zakazane w braku zezwolenia osoby uprawnionej z tytułu prawa autorskiego.

T. Donner wniósł skargę rewizyjną od wyroku sądu kraju związkowego do Bundesgerichtshof (federalnego sądu najwyższego, Niemcy). Sąd ten zmierza do ustalenia, czy stosowanie niemieckiego prawa karnego stanowi w niniejszej sprawie nieuzasadnione ograniczenie swobodnego przepływu towarów zagwarantowanego prawem Unii.

Poprzednia 123 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.