TK



Jan Wyrowiński: w Senacie trwają prace nad projektem ustawy o pomocy byłym działaczom opozycji

dawna opozycja| IPN| Jan Wyrowiński| podziemie solidarnościowe| PRL| Senat| Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

włącz czytnik
Jan Wyrowiński: w Senacie trwają prace nad projektem ustawy o pomocy byłym działaczom opozycji
Lubin, 31 sierpnia 1982. Foto: Krzysztof Raczkowiak

W czerwcu powinien być gotowy projekt ustawy o świadczeniu specjalnym i pomocy pieniężnej przysługujących działaczom opozycji demokratycznej oraz osobom represjonowanym z powodów politycznych w latach 1957 – 1989. Prace nad tym projektem w Senacie koordynuje Jan Wyrowiński, wicemarszałek Senatu. Senatorowie, dawni opozycjoniści, pracują nad projektem, którego zręby powstały w Kancelarii Prezydenta.

- Panie marszałku, dlaczego teraz powstaje ten projekt. Prasa od dłuższego czasu donosiła o trudnej sytuacji życiowej wielu dawnych opozycjonistów. 

- Ta sprawa tli się od kilku lat. Czas biegnie nieubłaganie i ludzie podziemia solidarnościowego osiągają wiek, w którym rezygnuje się z aktywności zawodowej i problemy bytowe stają się najważniejsze. To nie jest w porządku, że wśród tych, którzy walczyli o wolną i demokratyczną Polskę znaleźć dziś można osoby żyjące na skraju nędzy. Przecież ci ludzie byli represjonowani, siedzieli w więzieniach, ryzykowali życiem i zdrowiem, pozostawali bez pracy lub byli z niej wyrzucani, po to, żeby nam wszystkim żyło się lepiej, a dziś z trudem wiążą koniec z końcem. Z całą mocą trzeba podkreślić, że nie chodzi o przywileje dla tych ludzi, ale rekompensatę, jakąś formę zadośćuczynienia. Tym ludziom, w drastycznie złej sytuacji finansowej, należy się pomoc państwa polskiego.

- Ilu osób będzie dotyczyła projektowana ustawa?

- Trudno powiedzieć na razie ilu osób to rozwiązanie będzie dotyczyło. To uzależnione będzie od przyjętych kryteriów dochodowych. Jeszcze raz podkreślam, że chodzi o pomoc osobom w drastycznie złej sytuacji finansowej. Sądząc po tym ile osób korzysta z dotychczasowych form pomocy - jednorazowych odszkodowań i z możliwości zaliczania, jako okresu nieskładkowego,  przerw w zatrudnieniu, przy obliczaniu prawa do emerytury, renty – nie są to duże liczby. Chodzić może o kilka tysięcy osób.

- Jakie formy pomocy przewiduje projektowana ustawa?

- Projekt przewiduje dwie formy pomocy: świadczenie specjalne w wysokości najniższej emerytury i jednorazową pomoc finansową.  Świadczenie specjalne ma być przyznawane na rok z możliwością przedłużenia, jeśli zła sytuacja materialna nie poprawi się. Jednorazowa pomoc pieniężna może być przyznana w związku z zaistnieniem zdarzeń losowych, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, na pokrycie kosztów np. zakupu wózka inwalidzkiego, sprzętu rehabilitacyjnego, opłacenia pomocy pielęgnacyjnej. Taka pomoc może zostać przyznana raz w roku i nie może być większa niż najniższa emerytura.

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.