TK
Klauzula napomnienia
aborcja| Alicja Tysiąc| antykoncepcja| bioetyka| klauzula sumienia| Komitet Bioetyki PAN| paternalizm| prawa pacjenta| profesor Chazan| świadczenia zdrowotne
włącz czytnikKlauzula sumienia przysługuje wyłącznie osobom. Może się to wydawać oczywiste i wspominanie o tym niepotrzebne, ale pojawiają się sytuacje, w których odmowa wykonania świadczenia medycznego motywowana jest polityką placówki („W naszym szpitalu nie wykonujemy aborcji.”). Takie jej użycie jest niedozwolone.
Ważnym punktem w stanowisku Komitetu jest przyznanie, iż nie każdy pogląd zasługuje na to, by móc uzasadniać nim wstrzymanie się od udzielenia świadczenia. Stąd też proponowany wymóg napisania uzasadnienia dla swojej decyzji przez lekarza i podania w nim konkretnej zasady moralnej, która byłaby w przeciwnym wypadku naruszana. Jak przekonująco wyjaśnia Komitet:
Komitet Bioetyki pragnie zwrócić uwagę, że ani intensywność czyjegoś przekonania o słuszności własnego poglądu, ani gorliwość w jego głoszeniu, same w sobie nie stanowią dostatecznej racji dla działania w imię tego poglądu, w szczególności, gdy działanie takie wywołuje negatywne skutki po stronie innych osób, prowadzi do ograniczenia lub naruszenia ich praw. Ludzie potrafią przejawiać szczerość i namiętność w głoszeniu przekonań, które ugruntowane są na uprzedzeniach i irracjonalnej niechęci czy odrazie. Czysta intuicja wysnuwająca z siebie własną treść i odrzucająca wymóg podania uzasadnienia może stać się ślepą i niebezpieczną siłą.
Chyba najważniejszą sprawą jest to, jakich świadczeń lekarz ma prawo odmówić powołując się na klauzulę sumienia. W opinii Komitetu lekarz ma prawo odmówić tylko osobistego wykonania świadczenia zdrowotnego, jeżeli bezpośrednio narusza ono dobro, które według tego lekarza powinno być bezwzględnie chronione. Tym samym lekarz nie może, powołując się na klauzulę sumienia, odmówić dostarczenia pacjentowi informacji bądź środków, które dopiero pacjentowi posłużą do podjęcia ostatecznej decyzji o swoim zdrowiu. W szczególności lekarz nie może odmówić udzielenia informacji o stanie zdrowia czy prawach pacjenta, zbadania go, skierowania go na dalsze badana czy też wydania recepty na wyrób medyczny, którego stosowanie pozostaje wyłącznie w gestii pacjenta. Postępując inaczej pozbawia się pacjenta możliwości samodzielnej decyzji.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
RPO do premiera w sprawie ratyfikacji Europejskiej Konwencji Bioetycznej
Bonum Commune: trzy uwagi o dobru wspólnym
Komisja PE za legalną aborcją w krajach UE
O partenogenezie w Trybunale Sprawiedliwości UE
Klauzula wolnego sumienia
Wyrok TK: Prawo do odmowy wykonania świadczenia zdrowotnego niezgodnego z sumieniem
TK: klauzula sumienia częściowo niezgodna z konstytucją
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.