TK



Konstytucja przedsiębiorców

administracja publiczna| Janusz Piechociński| Ministerstwo Gospodarki| pakiet deregulacyjny| prawo działalności gospodarczej| przedsiębiorcy| Rada Ministrów

włącz czytnik

Ustawa określa m.in. szczegółowe zasady działania organów administracji w dziedzinie gospodarki. Wprowadza również nowe instytucje, których celem będzie wzmocnienie dialogu między administracją a przedsiębiorcą. Będą to m.in. mediacje i informowanie przedsiębiorcy o niespełnionych przez niego przesłankach wydania decyzji pozytywnej. Rozwiązania zaproponowane w nowej ustawie przede wszystkim wzmocnią prawa i gwarancje dla przedsiębiorców.

Wicepremier Piechociński podkreśla, że PDG stanowi element kompleksowych działań MG, których celem jest stworzenie jak najlepszych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. -  Nasze inicjatywy - IV ustawa deregulacyjna, czy opracowane wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości przepisy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów i nowe Prawo restrukturyzacyjne – uzupełniają się i pełnią kluczową rolę we wzmacnianiu otoczenia prawnego biznesu w Polsce – przekonuje wicepremier. Podkreśla, że nowe przepisy unowocześnią i wzmocnią ramy prawne działalności gospodarczej w Polsce.

Lewiatan zadowolony

- Bardzo pozytywnie oceniamy sformułowanie katalogu zasad dotyczących praw przedsiębiorców na podstawie norm wywiedzionych z przepisów Konstytucji RP i z fundamentalnych zasad prawa Unii Europejskiej, np. takich jak zasada „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone”, czy zasada proporcjonalności. Zasady te będą stanowić istotne wskazówki interpretacyjne dla sądów i organów administracji we wszystkich dziedzinach prawa gospodarczego - mówi Bartosz Wyżykowski, radca prawny, zastępca dyrektora departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan.

Kluczowe jest też kompleksowe uregulowanie w kodeksie postępowania administracyjnego zasad nakładania administracyjnych kar pieniężnych. Dzięki temu zapewnione zostaną jednolite standardy traktowania jednostek oraz zagwarantowane zostanie wymierzanie kar racjonalnych i adekwatnych do popełnionego naruszenia.

Korzystnym jest również wprowadzenie mechanizmu polegającego na tym, aby przed wydaniem decyzji w sprawach wszczynanych na wniosek, organ wskazywał na braki lub przesłanki, których niespełnienie może stanowić podstawę wydania decyzji odmownej. Uzupełnienie tych braków, lub spełnienie przesłanek przez stronę-przedsiębiorcę, skutkowałoby wydaniem decyzji pozytywnej.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.