TK
Korporacje opanowały amerykański wywiad - przyszłość wywiadowczego outsourcingu
Boeing| Booz Allen Hamilton| CIA| IISS| kontraktor| Lockheed Martin| Northrop Grumman| NSA| Raytheon| SIPRI| Tim Weiner| wywiad| wywiad technologiczny| wywiad wojskowy
włącz czytnikPrywatne analizy wywiadowcze oparte na nieujawnianych źródłach, mogą posłużyć obcym wywiadom do manipulowania percepcją i uprawiania tzw. polityki wpływu. Ich cechą charakterystyczną było to, iż znacznie przeceniały zagrożenia bezpieczeństwa narodowego w celu podtrzymania popytu na ten rodzaj zamówień rządowych.
Prywatyzacja operacji specjalnych i antyterrorystycznych
Wielki niepokój dotyczy aktywności firm prywatnych w tajnych operacjach specjalnych. Dobrym przykładem jest tu firma Xe Services, (wcześniej znana jako Blackwater), która była zaangażowana do działań likwidacyjnych, chociaż nie stanowiły one formalnie części umowy outsourcingowej. Firma okryła się złą sławą w czasie okupacji Iraku, w związku z czym w 2007 roku zmieniła nazwę na Xe Services Worldwide. Była mocno zaangażowana przez CIA w ukierunkowany program likwidacji osób i - według byłego eksperta Blackwater Jeremy Scahilla - „robi wszystko, aby pociągać za spust w kilku krajach”. Obecnie Xe odgrywa szczególnie istotną rolę w Pakistanie, gdzie zarządza i planuje ukierunkowane zabójstwa w imieniu Wspólnego Dowództwa Operacji Specjalnych, a także potajemnie pracuje jako podwykonawca dla pakistańskich służb specjalnych. Agencja United Press International w 2010 roku odnotowała, że liczba wykonawców z pakistańskiej policji, będących na liście płac Xe w samym Islamabadzie przekroczyła 2000. W styczniu 2011 roku władze pakistańskie aresztowały pracownika Xe Raymonda Davisa po śmiertelnym postrzeleniu dwóch Pakistańczyków w Lahore. Davis najwyraźniej zbierał dane wywiadowcze o organizacji terrorystycznej Lashkar-e-Taiba i był związany z programem użycia dronów. Dodać należy, iż firmy prywatne są obecnie zaangażowane praktycznie w każdy program dronów.
Udział prywatnych kontraktorów w akcjach likwidacyjnych jest problematyczny z dwóch powodów. Po pierwsze, nie podlegają tej samej kontroli i wynikającym z niej konsekwencjom, szkodzą wizerunkowi regularnej armii; prowadzą naloty przy wielkim ryzyku, iż ofiarami będą niewinni cywile. Po drugie, ich działania są niezgodne z prawem międzynarodowym, ponieważ angażują się jako formacje cywilne w regularne działania zbrojne. W samych Stanach Zjednoczonych podnoszą się poważne głosy, aby położyć temu zjawisku kres, ponieważ szkodzi stosunkom amerykańsko-pakistańskim.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.