TK
Korporacje opanowały amerykański wywiad - przyszłość wywiadowczego outsourcingu
Boeing| Booz Allen Hamilton| CIA| IISS| kontraktor| Lockheed Martin| Northrop Grumman| NSA| Raytheon| SIPRI| Tim Weiner| wywiad| wywiad technologiczny| wywiad wojskowy
włącz czytnikPrzyszłość wywiadowczego outsourcingu i wnioski dla Polski
Outsourcing wywiadowczy w USA, jak już wskazaliśmy, to biznes sięgający 50-60 mld rocznie. Nie jest problemem samym w sobie i nie jest niczym nowym w USA. Agencje rządowe mogą o wiele łatwej wynajmować firmy prywatne, niż zatrudniać nowych pracowników etatowych. Elastyczność w zatrudnianiu i zwalnianiu czyni zewnętrzne kontraktowanie zadań bardziej wydajnymi. Co do zasady nie ma nic złego w pozyskiwaniu ekspertyz i wiedzy z sektora prywatnego. Przy dynamicznym rozwoju technologii zaangażowanie prywatnych firm w działania wywiadowcze jest nie tylko nieuniknione, ale również pożądane.
Oczywiście outsourcing „puszczony na żywioł”, jak w przypadku USA, czyli wywiad sterowany przez amerykańskie korporacje, bez zarządzania i nadzoru państwa, jest większym problemem, niż korzyści z niego płynące. Przede wszystkim kontroli wymagają operacje specjalne, więcej – należy w jak najmniejszym zakresie angażować w nie podmioty prywatne.
Rząd USA i Kongres będą miały poważny problem ze zmniejszeniem ogromnego wpływu sektora prywatnego na politykę bezpieczeństwa narodowego. Jak wynika z opinii specjalistów korporacje wkroczyły mocno w tę, zastrzeżoną niegdyś dla państwa, sferę i łatwo jej nie opuszczą. Mamy do czynienia ze zjawiskiem, gdzie przysłowiowy ogon kręci psem. Rząd amerykański musi sam rozwiązać ten problem, a - jak podkreśla prof. Armin Krishnan – nie byłoby właściwe, aby i to zadanie stało się przedmiotem outsourcingu.
Mamy nadzieję, że polskie służby wywiadowcze z uwagą (a nie tylko z uwielbieniem) śledzą rozwój sytuacji w obrębie społeczności wywiadowczej u „strategicznego sojusznika” i wyciągają odpowiednie wnioski. Dla nas są one jednoznaczne:
- outsourcing wywiadowczy wykorzystywany rozsądnie, zwłaszcza w obszarze zaawansowanych technologii i analiz opartych na źródłach otwartych, jest nieodzowną częścią pracy współczesnego wywiadu – czas się na taki outsourcing otworzyć,
- polskie służby wywiadowcze, jeszcze nie do końca uświadomiły sobie potrzebę wywiadowczego outsourcingu i „duszą się” w we własnym, wątpliwej jakości sosie,
- współpraca z amerykańskim służbami nie może być bezkrytyczna i oparta na pełnym zaufaniu.
O ile nasza wiedza jest aktualna wywiad wojskowy i cywilny podpisywały umowy o współpracy z CIA, DIA i jeszcze innymi agencjami, ale z pewnością nie z Boeingiem, Lockheedem Martinem czy innymi koncernami. Warto sprawdzić rozmówcę, zanim się siądzie z nim do stołu rozmów.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.