TK



Listy Prezydentów RP do Trybunału: Andrzej Duda w 2016, Lech Kaczyński w 2007, Aleksander Kwaśniewski w 1999 i 2000

Aleksander Kwaśniewski| Andrzej Duda| Andrzej Rzepliński| Jerzy Stępień| Konstytucja| Lech Kaczyński| Marek Safjan| Trybunał Konstytucyjny| Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK

włącz czytnik
Listy Prezydentów RP do Trybunału: Andrzej Duda w 2016, Lech Kaczyński w 2007, Aleksander Kwaśniewski w 1999 i 2000
Doroczne Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału, 20 kwietnia 2016. Foto: B. Cacko, ZP BTK

Na dorocznym Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Trybunału Konstytucyjnego 20 kwietnia 2016 roku wysłanniczka kancelarii Prezydenta RP odczytała krótki list Prezydenta Andrzeja Dudy, który na Zgromadzenie nie przybył. Publikujemy ten dokument, przypominając jednocześnie inne listy: prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przysłany na Zgromadzenie Ogólne w 2007 roku (L. Kaczyński osobiście uczestniczył w ZOSTK w roku 2008 i 2009) oraz Aleksandra Kwaśniewskiego z roku 1999 i 2000.

Pan

Andrzej Rzepliński

Prezes Trybunału Konstytucyjnego

Uczestnicy

Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Szanowny Panie Prezesie!

Szanowne Panie, Szanowni Panowie Sędziowie! Szanowni Państwo!

Nieodłączną częścią polskiego porządku prawnego jest Trybunał Konstytucyjny, któremu ustrojodawca, w granicach wyznaczonych zasadą podziału i równowagi władz, powierzył kontrolę zgodności prawa z Konstytucją.

Kontrola konstytucyjności prawa winna opierać się na wzorcach jasnych i czytelnych, wynikających z tekstu samej Konstytucji. Wiąże się z tym oczekiwanie powściągliwości, gdy treść Konstytucji może być przedmiotem różnych interpretacji. Orzecznictwo konstytucyjne nie może bowiem zastępować ustawodawcy, pozbawiając go tym samym jego wyłącznej i niezbywalnej funkcji.

Jedną z gwarancji niezależności jest powierzony Sejmowi indywidualny wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Zasada ta stanowi bezpośrednie następstwo zasady sprawowania władzy przez Naród poprzez swoich przedstawicieli, zasady będącej podstawą ustroju Rzeczypospolitej.

Pluralizm składu Trybunału Konstytucyjnego oraz oparcie jego orzecznictwa i działalności o normy Konstytucji, w tym art. 7 w związku z art. 197 Konstytucji, uznaję za zasadnicze gwarancje działania Trybunału w służbie Rzeczypospolitej.

Andrzej Duda

*****

List Lecha Kaczyńskiego

Warszawa, 3 kwietnia 2007 roku
Pan Jerzy Stępień, Prezes Trybunału Konstytucyjnego,
Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Serdecznie pozdrawiam Panie i Panów Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, uczestniczących w dorocznym Zgromadzeniu Ogólnym. Na ręce Pana Prezesa Jerzego Stępnia pragnę złożyć wyrazy szacunku dla wkładu, jaki wnosi Trybunał Konstytucyjny w umacnianie państwa prawa w niepodległej Rzeczypospolitej.

Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego w 2006 roku było bardzo obszerne i dotyczyło wielu różnorodnych dziedzin. Tezy zawarte w wydanych orzeczeniach mają istotne znaczenie dla polskiego porządku prawnego.

Poprzednia 1234 Następna

Trybunał Konstytucyjny,Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.