TK



Litwa: euro, geopolityka i konstytucja

euro| Euromajdan| Europejski Bank Centralny| Litwa| Sąd Konstytucyjny Republiki Litwy| Seimas

włącz czytnik

***

Istnieją zgodne z ustawą zasadniczą sposoby na wprowadzanie zmian. Artykuł 1 Konstytucji – „Państwo litewskie jest niezależną republiką demokratyczną” – można zmienić w sposób przewidziany w par. 1 art. 148 Konstytucji, jeśli za zmianą opowie się 3/4 obywateli Litwy dysponujących prawem głosu. W praktycznie tożsamym art. 1 Ustawy konstytucyjnej Republiki Litewskiej „O Państwie Litewskim” (z 11 lutego 1991 roku), zapisano:  „Stwierdzenie, że "Państwo Litewskie jest niepodległą republiką demokratyczną stanowi normę konstytucyjną Republiki Litewskiej i podstawową zasadę państwa.”, zmienić można stosując art. 2 ustawy „O Państwie Litewskim”.  I w tym przypadku potrzebne do tego jest referendum, w którym za zmianą opowie się co najmniej 3/4 obywateli Litwy uprawnionych do głosowania.

***

Ponieważ w postulowanej zmianie Konstytucji chodzi o wprowadzenie euro, Sąd Konstytucyjny odniósł się do geopolityki, wskazując kierunek zmian w ustawie zasadniczej.

Postanowienie wydano podczas gorących wydarzeń na kijowskim Euromajdanie, kilka tygodni przed tzw. referendum na Krymie, gdzie w obecności wojsk Federacji Rosyjskiej za przyłączeniem do Rosji głosowało znacznie ponad 100 procent uprawnionych. Zbieżność zapewne przypadkowa. Odwołania do niepodległości i demokracji nabierają jednak w takim kontekście dodatkowego znaczenia.

Zapewne Litwa nie jest zagrożona przez agresję ze strony wielkiego sąsiada. Federacja Rosyjska, ustami swoich oficjeli, wyrzekła się wszelkiego wprowadzania wojsk, zresztą nie miałoby to sensu, gdyż Litwa jest członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. Ale miło czasem przypomnieć sobie, także w rozstrzygnięciu Sądu Konstytucyjnego, do jakiego regionu się należy.

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Czy Polska potrzebuje waluty euro? Tak i jeszcze raz tak
Kurs na euro
 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.