TK



Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada na publikację prasową

akta spraw sądowych| Ewa Siedlecka| Gazeta Wyborcza| kasacja| Minister Sprawiedliwości| Ministerstwo Sprawiedliwości| Prawo o ustroju sądów powszechnych| Sąd Najwyższy| wykładnia

włącz czytnik

Ponadto Minister Sprawiedliwości wykonując swoje uprawnienie będzie związany brzmieniem art. 9a § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 427, z późn. zm.), zgodnie, z którym zewnętrzny nadzór administracyjny nad działalnością sądów sprawuje Minister Sprawiedliwości przez służbę nadzoru, którą stanowią sędziowie delegowani do Ministerstwa Sprawiedliwości w trybie art. 77 tejże ustawy.

Druga sytuacja, w której Minister Sprawiedliwości może żądać akt, związana jest z uprawnieniem Ministra Sprawiedliwości do żądania wszczęcia przez rzecznika dyscyplinarnego postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego na podstawie art. 114 § 1 ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Zgodnie z projektowanym art. 114 § 1a Minister Sprawiedliwości może żądać akt spraw sądowych prowadzonych przez sędziego przed żądaniem podjęcia czynności dyscyplinarnych przez rzecznika dyscyplinarnego wobec tego sędziego. Minister Sprawiedliwości może żądać akt, gdy jest to celowe dla wszechstronnego zbadania sprawy w celu ustalenia istnienia podstaw do realizacji przez Ministra Sprawiedliwości uprawnienia do żądania wszczęcia takiego postępowania dyscyplinarnego. Przekazane akta podlegają ochronie takiej, jak materiały zgromadzone podczas postępowania przygotowawczego. Uregulowanie to ma na celu umożliwienie Ministrowi Sprawiedliwości efektywnego korzystania z określonego w art. 114 § 1 ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych uprawnienia do żądania podjęcia czynności dyscyplinarnych. Częstokroć zarzuty formułowane pod adresem sędziego dotyczą prowadzonych przez niego spraw. Ocena, czy sędzia dopuścił się przewinienia dyscyplinarnego bez znajomości akt jest utrudniona, a może być niemożliwa.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.