TK



Moment wygaśnięcia mandatu posła wybranego na funkcję objętą niepołączalnością

Biuro Analiz Sej­mowych| Konstytucja| mandat posła| Ordynacja wyborcza| PKW| Sejm| wybory powszechne| wygaśnięcie mandatu

włącz czytnik

We wcześniejszym stanowisku ekspertów słusznie zauważono, że pierwsze z uprawnień parlamentarzysty (immunitet) uzyskuje się, zgodnie z art. 105 ust. 2 Kon­stytucji, od „dnia ogłoszenia wyników wyborów”, nie zaś od dnia głosowania, jak też, że Trybunał Konstytucyjny w 2001 r. (sygn. akt K 36/01) wyraził pogląd, iż ogłosze­nie wyniku wyborów jest decydujące, jeśli chodzi o określenie dnia wyboru. Argu­menty te nadal są aktualne. Zauważono wówczas także, że koncepcja odwrotna (dzień wyboru jako dzień głosowania) mogłaby prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w któ­rej uzyskanie mandatu następowałoby jeszcze przed rozpoczęciem głosowania (man­dat od godz. 0.01 w dniu wyborów, zaś akt głosowania od godz. 6 rano tego dnia). Za­sadna była więc konkluzja, że poseł wybrany do Senatu w wyborach uzupełniających (lub do PE w trakcie kadencji Sejmu) traci mandat w dniu wybrania, rozumianym jako dzień ogłoszenia obwieszczenia PKW o wynikach danych wyborów.

Konkluzję tę może wzmocnić też to, że w interesującym nas sformułowaniu („w dniu wybrania”) ustawodawca nie użył pojęcia „dnia wyborów”, co — pomijając szerokie rozumienie, obejmujące wszystkie etapy procesu wyborczego — mogłoby stanowić równoważnik „dnia głosowania”. Tę interpretację pośrednio wzmacnia rów­nież fakt, że liczenie terminu do złożenia przez posła oświadczenia o rezygnacji, zgod­nie z art. 247 ust. 3 k.w., także następuje od dnia ogłoszenia przez PKW obwieszcze­nia o wynikach wyborów. Wraca tu także praktyczny argument, że przed ogłoszeniem obwieszczenia nie wiadomo, czy i kto uzyskał mandat, a może to mieć znaczenie, zwłaszcza jeśli w wyborach uzupełniających do Senatu lub w wyborach do PE kandy­dowało w tym samym okręgu dwóch lub więcej posłów. Tylko wykładnia pojęcia „dnia wybrania”, rozumianego jako dzień ogłoszenia obwieszczenia PKW, legalizuje dzia­łania prawne posłów, w jakich uczestniczyli oni jako posłowie w czasie między dniem głosowania a dniem ogłoszenia obwieszczenia.

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.