TK



Monitoring rosyjskiej propagandy

Europejski Fundusz na rzecz Demokracji (EFD)| KRRiT| media| monitoring| Partnerstwo Wschodnie| propaganda| Rosja

włącz czytnik

Prezenterzy i dziennikarze programów informacyjnych mieszali fakty z własnymi opiniami, często prezentując własną ocenę faktów i zdarzeń. Gospodarze programów talk-show, prezenterzy i reporterzy prezentowali jednolite stanowisko niemal we wszystkich ważnych sprawach, wspierając oficjalne poglądy głoszone przez władze rosyjskie na tematy krajowe i międzynarodowe.

W analizowanych programach pojawiały się różne techniki manipulacji, m.in. podawanie informacji niezgodnych ze stanem faktycznym, ich selektywne relacjonowanie, brak transparentności i wiarygodności źródeł, promowanie wersji wydarzeń mających zakłócić ciągi przyczynowo-skutkowe wynikające z ustalonego przebiegu zdarzeń, stosowanie stereotypów, podsycanie emocji, zastraszanie, demonizowanie przeciwnika. Manipulowano zarówno obrazem, jak i ścieżką dźwiękową.

Monitoring  udowodnił, że określone cechy kampanii mediów rosyjskich nie wynikają z krótkoterminowych odstępstw od zasad w prezentowanych programach, lecz odzwierciedlają dłuższe i trwałe tendencje. Wynikają one w szczególności z faktu, że politykę redakcyjną tych programów determinują raczej interesy obecnych władz Rosji niż zainteresowania widzów.
KRRiT

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.