TK



Monitoring rosyjskiej propagandy

Europejski Fundusz na rzecz Demokracji (EFD)| KRRiT| media| monitoring| Partnerstwo Wschodnie| propaganda| Rosja

włącz czytnik
Monitoring rosyjskiej propagandy

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedstawiła raport z badań audycji informacyjnych i publicystycznych głównych programów telewizji państwowej Federacji Rosyjskiej 2015 r. Raport został zaprezentowany podczas pierwszej Konferencji Mediów Partnerstwa Wschodniego, która odbyła się w dniach 19-20 maja 2015 r. w Rydze.

Raport jest efektem prowadzonego od 1 do 31 marca 2015 r. monitoringu ośmiu rosyjskich programów telewizyjnych, którego celem była ocena sposobów prezentowania tematów międzynarodowych oraz krajowych. Analiza została przeprowadzona przez słowacką organizację non-profit zajmującą się monitorowaniem mediów MEMO 98 (realizującą podobne projekty w innych krajach od szesnastu lat), Internews Ukraine i Klub Prasy Erewań, Centrum Niezależnego Dziennikarstwa w Mołdawii, Związek Dziennikarzy „Jeni Nesil” z Azerbejdżanu, Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Gruzińską Kartę Etyki Dziennikarskiej.

Dokument powstał dzięki wsparciu Sekretariatu Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego (EaP CSF), Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji (EED) oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Monitoring objął osiem głównych rosyjskich programów telewizyjnych: Kanał Pierwszy, Rosja 1, NTV, Russia Today, TV Deszcz, Euronews (serwis w języku rosyjskim), RBK, Pierwszy Kanał Bałtycki (audycje wybranych stacji rosyjskojęzycznych - wideo). Dokonano analizy, która skupiała się na ilości czasu poświęconego każdemu tematowi oraz na zabarwieniu sprawozdań dotyczących istotnych zagadnień politycznych (pozytywnym, neutralnym lub negatywnym). W ramach analizy jakościowej badano programy w odniesieniu do standardów etycznych i zawodowych, takich jak zrównoważenie, dokładność, aktualność, wybór i pozycjonowanie tematów, pomijanie informacji, stosowanie języka nienawiści.

Główne cechy przekazów

Analiza wykazała, że głównymi celami telewizji rosyjskiej w omawianym okresie było przede wszystkim przedstawianie Ukrainy jako bankruta (na skutek Euromajdanu i spowodowanych nim zdarzeń), potępianie polityki Stanów Zjednoczonych za „naruszanie zasad obowiązujących w relacjach międzynarodowych” oraz tworzenie wizerunku Unii Europejskiej jako bytu kierowanego z Waszyngtonu i krytykowanie jej działań jako niezgodnych z zasadami humanizmu i zdrowego rozsądku.

W programach informacyjnych i publicystycznych otwarcie demonstrowano stronniczość, naruszając zasady bezstronnego dziennikarstwa, okazując otwartą sympatię jednej stronie i niechęć drugiej strony sporu.

Reportaże i wywiady były zdominowane przez stanowiska i opinie przedstawicieli władz rosyjskich. Nawet, jeśli umieszczano informacje pochodzące z innych źródeł, długość cytowanych tekstów lub komentarzy była nieproporcjonalnie krótsza niż tych, które broniły stanowiska Rosji.

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.