TK
Mowa nienawiści w raporcie Fundacji Batorego
Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego| Fundacja Batorego| homofobia| Internet| Marta Marchlewska| Michał Bilewicz| Mikołaj Winiewski| mowa nienawiści| muzułmanie| osoby LGBT| Romowie| Ukraińcy| Wiktor Soral| Żydzi
włącz czytnikBadanie reakcji przedstawicieli mniejszości pozwoliło wybrać konkretne wypowiedzi wykorzystane później w badaniu właściwym przeprowadzonym na reprezentatywnych próbach losowych: na 653 - osobowej próbie polskiej młodzieży w wieku 16 – 18 lat i na 1007 - osobowej reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków. Badanie prowadzone było techniką CAPI z użyciem kwestionariusza identycznego dla obu grup. Uczestnikom badania przedstawiano wypowiedzi, które zostały zakwalifikowane przez przedstawicieli mniejszości jako mowa nienawiści. Aby określenia odnoszące się do różnych grup nie różniły się za bardzo, wybrano stwierdzenia zbliżone pod względem tematów i nasilenia wrogości.
W przypadku mowy nienawiści wobec Żydów, 10 procent polskiej młodzieży i 10 procent dorosłych Polaków przyzwala na publiczne głoszenie wypowiedzi typu: „W przypadku Żydków i wrogiego stosunku do nich, to jest tylko realna ocena poczynań tych wszarzy i faszystów Dawidowych”. Z kolei 19 procent dorosłych i 21 procent młodzieży uważa za dopuszczalne wypowiedzi typu: „Żydzi muszą zrozumieć, że nienawiść Polaków sami wywołali swoją zdradą i zbrodniami. A dziś starają ukryć swoje winy a odpowiedzialność zwalić na nas.”
14 procent młodych Polaków i 14 procent dorosłych deklaruje, że bardzo często styka się z tego typu wypowiedziami. Młodzież natrafia na tego typu przykłady mowy nienawiści głównie w Internecie (59 procent młodych Polaków zetknęło się w Internecie z antysemicką mową nienawiści) i rozmawiając ze znajomymi (38 procent). Dorośli słyszą taki język głównie wśród znajomych (29 procent), w Internecie (29 procent) i w telewizji (26 procent). Wśród młodzieży dopuszczalność mowy nienawiści związana jest z poglądami prawicowymi i wsparciem dla silnej hierarchii społecznej, niechęcią do cenzurowania wypowiedzi i postawami antysemickimi. U dorosłych poparcie dla tego typu mowy nienawiści w mniejszym stopniu wiąże się z prawicowo–hierarchicznym światopoglądem.
W przypadku mowy nienawiści wobec Ukraińców, 19 procent polskiej młodzieży i 10 procent dorosłych uważa za dopuszczalny internetowy komentarz: „Ukraińcy umieją co najwyżej mordować bezbronne kobiety i dzieci”. Słynna wypowiedź z programu radiowego Kuby Wojewódzkiego i Michała Figurskiego o gwałcie na Ukraince zdaniem 5 procent młodzieży i 6 procent dorosłych powinna być dozwolona. 5 procent młodych Polaków i 5 procent dorosłych deklaruje bardzo częste kontakty z mową nienawiści wobec Ukraińców. Młodzież styka się z tego typu przykładami mowy nienawiści głównie w Internecie (46 procent) i rozmawiając ze znajomymi (21 procent). Dorośli słyszą taki język głównie w Internecie (26 procent), wśród znajomych (19 procent) i w telewizji (20 procent). Akceptacja mowy nienawiści wobec Ukraińców była niezwiązana z poglądami politycznymi, natomiast związana z postawami antyukraińskimi (szczególnie wśród dorosłych) i wsparciem dla silnej hierarchii społecznej (u młodzieży).
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.