TK
NGO: trudniejszy fundraising, mniej pieniędzy publicznych
darowizny| filantropia| Jan Herbst| NGO| składki członkowskie| Stowarzyszenie Klon/Jawor
włącz czytnik– Można pokusić się o tezę, że mamy do czynienia ze zmianą w pewnym sensie pozorną: część zadań dotąd finansowanych przez administrację w ramach funduszy krajowych jest obecnie realizowana w oparciu o środki unijne – tłumaczy Jan Herbst.
Jednocześnie wzrosła skala finansowania sektora z budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Choć nie jest to wzrost bardzo duży, wpisuje się w trend widoczny w badaniach Stowarzyszenia Klon/Jawor już od pięciu lat.
Pieniądze unijne i rządowe dla największych
Organizacje bogatsze wyraźnie różnią się od mniej zamożnych pod względem dostępu do środków unijnych, dotacji z administracji centralnej. Wśród organizacji o rocznych przychodach między 10 a 100 tys. zł jakiekolwiek wpływy z programów unijnych deklaruje co dziesiąta, wśród organizacji o budżecie miedzy 100 tys. a 1 mln zł – co czwarta, a wśród większych – blisko połowa. Równie wyraźnie wielkość budżetu organizacji różnicuje szanse na środki rządowe.
Jednocześnie powyżej pewnego progu wielkości budżetu, rzadsze stają się wpływy ze środków samorządowych. Najczęściej zasilają one organizacje o "średnich" budżetach (o rocznych przychodach między 10 a 100 tys. zł) najczęściej właśnie dla nich stanowią dominującą (największą ze wszystkich) pozycję w budżecie (dotyczy to niemal połowy takich organizacji).
Ciekawe są też różnice między branżami. Ze środków europejskich korzystają przede wszystkim te podmioty, które koncentrują się na działaniach w sferze "rozwoju lokalnego" (dotacje z programów unijnych uzyskało w 2011 roku niemal 30% z nich). Krajowe środki rządowe trafiają najczęściej do organizacji zajmujących się pomocą społeczną, sport natomiast cieszy się większym wsparciem samorządów.
Jeszcze wyrazistsze różnice między organizacjami działającymi w poszczególnych obszarach widać w korzystaniu ze zbiórek publicznych, darowizn i odpisów 1%. Zasilają one przede wszystkim budżety organizacji zajmujących się pomocą społeczną i usługami socjalnymi. Najbardziej jest to widoczne w przypadku środków z 1%, z których korzysta aż połowa organizacji pomocy społecznej, a także ok. 40% organizacji zajmujących się ochroną zdrowia i niemal 20% organizacji edukacyjnych i tylko ok. 10% organizacji w innych głównych branżach.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Brak art. powiąznych.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.