TK



Nowa dyrektywa środowiskowa: Lepsze informowanie społeczeństwa o ryzyku poważnych awarii

awarie przemysłowe| Dyrektywa Seveso III| Komisja Europejska| Seveso

włącz czytnik

Dalsze działania

Państwa członkowskie będą musiały stosować te przepisy od 1 czerwca 2015 r. Ta sama data wyznacza też początek pełnego obowiązywania w Europie przepisów dotyczących nowej klasyfikacji chemikaliów.

Kontekst

Przepisy Seveso dotyczące kontroli zagrożeń poważnymi awariami powstały w 1982 r. Zobowiązują one państwa członkowskie do zapewnienia wprowadzenia strategii zapobiegania poważnym awariom we wszystkich podmiotach objętych dyrektywą. Prowadzący zakłady, na których terenie znajdują się substancje niebezpieczne w ilościach przekraczających określony poziom, muszą regularnie informować podmioty potencjalnie narażone na skutki awarii, przedstawiając raporty o bezpieczeństwie, system zarządzania bezpieczeństwem oraz wewnętrzny plan operacyjno-ratowniczy. Prawo zobowiązuje państwa członkowskie do zapewnienia przygotowania planów operacyjno-ratowniczych dla terenów otaczających zakład oraz zaplanowanie działań łagodzących skutki poważnych awarii. Cele te muszą zostać uwzględnione w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Uznaje się, że przepisy Seveso przyczyniły się w znacznym stopniu do ograniczenia prawdopodobieństwa wystąpienia oraz skutków poważnych awarii przemysłowych związanych z substancjami niebezpiecznymi, czego dowodzi dziesięcioprocentowy spadek zgłoszonych awarii w latach 2000–2008 mimo wzrostu liczby zakładów. To podejście znalazło naśladowców na całym świecie.

Dyrektywa znajduje zastosowanie w odniesieniu do ok. 10 000 stałych zakładów przemysłowych wykorzystujących lub przechowujących znaczne ilości niebezpiecznych substancji, głównie z sektora przemysłu chemicznego, petrochemicznego, magazynowania paliw oraz uszlachetniania metali. W zakresie poziomu kontroli obowiązuje podejście systemowe: im większa ilość niebezpiecznych substancji znajduje się na terenie zakładu, tym bardziej rygorystyczne obowiązują zasady (w zakładach o dużym ryzyku znajdują się większe ilości niż w zakładach o zwiększonym ryzyku i dlatego te pierwsze podlegają ściślejszej kontroli).

W 2008 r. Rada i Parlament Europejski przyjęły rozporządzenie CLP w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin dostosowujące system UE do nowej międzynarodowej klasyfikacji substancji chemicznych NZ (globalnie zharmonizowany system klasyfikacji i oznakowania chemikaliów, GHS). To z kolei spowodowało potrzebę dostosowania dyrektywy Seveso, bowiem jej zakres opiera się na wcześniejszej klasyfikacji chemikaliów, która zostanie uchylona rozporządzeniem CLP z początkiem czerwca 2015 r. Bieżąca nowelizacja była okazją do udoskonalenia innych aspektów dyrektywy, w tym zwłaszcza dotyczących kontroli zakładów oraz informacji publicznej, konsultacji społecznych i dostępu do wymiaru sprawiedliwości.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.