TK
O tolerancji i jej wrogach - dyskusja na Uniwersytecie Warszawskim
Ewa Łętowska| Ireneusz Krzemiński| Jerzy Zajadło| Konfederacja Warszawska| Konstytucja| Marzena Laskowska| Mirosław Wyrzykowski| Piotr Winczorek| tolerancja| Uniwersytet Warszawski
włącz czytnikPonieważ w konferencji uczestniczyli głównie prawnicy, to jednym z omawianych problemów była rola prawa w zapewnianiu warunków do praktykowania tolerancji. Nie było sporu o to, że tak powinno być, ale to jak to należy w prawie zapisywać, było już przedmiotem dyskusji. Jak zauważył prof. Jerzy Zajadło z Uniwersytetu Gdańskiego, jest kłopot z traktowaniem pojęcia „tolerancja” na gruncie prawnym. Jako dowód na to podał fakt, że większość najważniejszych z punktu widzenia praw człowieka aktów prawnych nie używa tego pojęcia. Przykładem na to jest m.in. Europejska Konwencja Praw i Wolności Obywatelskich, w której takiego słowa nie ma. – Ale już w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który bazuje na tym dokumencie, jest ono używane bardzo często. Podobnie nie ma go w wielu konstytucjach, także w polskiej – mówił. Ale dodawał, że nie jest to wielkim problemem, ponieważ przy wszelkich analizach problemu można bez problemu odnosić się do takich, szeroko zwykle traktowanych w takich aktach prawnych pojęć, jak sprawiedliwość, równość, zakaz dyskryminacji. Prof. Zajadło poinformował też, że przygotowując się do konferencji sprawdził, jak często słowo tolerancja występuje w Systemie Informacji Prawnej LEX. I kazało się, że owszem jest ono blisko 10 tysięcy razy w Dziennikach Ustaw, Monitorach Polskich i innych dokumentach zawierających obowiązujących przepisy. – Jednak tylko niewielka część z tego wykazu to tolerancja w znaczeniu stosowanym na gruncie praw człowieka, czyli jako otwartość na inność, na prawa mniejszości, na cudze poglądy, a znacznie częściej w znaczeniu technicznym i biologicznym.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.